Dieta Dukana zwana także przez niektórych białkową, znana jest chyba przez wszystkich, nawet tych, którzy się nigdy nie odchudzali. Szerokim echem rozniosła się bowiem sprawa twórcy diety, gdyż zarzucano mu, że jest niezdrowa i powoduje wiele chorób. Jednak opinie osób, które odchudzały się na tej diecie z powodzeniem, przeczą tym wszystkim zarzutom i sprawiają, że warto przyjrzeć się jej dokładnie.
Jak sama nazwa wskazuje dieta Dukana opiera się głównie na spożywaniu białek. Choć w kolejnych jej etapach spożywa się również warzywa, owoce, węglowodany i tłuszcze. Cała dieta jest podzielona na cztery etapy:
1.Faza uderzeniowa:
-jemy same białka, czyli dozwolone są chude produkty mleczne, drób, wędliny drobiowe, ryby.
-jako dodatek można stosować cebule, ogórek konserwowy i przyprawy.
2.Faza naprzemienna:
-jeden dzień jemy same białka, a potem dzień przerwy na białka+ owoce i warzywa.
3.Faza utrwalenia:
-jemy produkty z 1 i 2 fazy bez stosowania dni naprzemiennych.
-wprowadzamy powoli nowe produkty takie jak: pieczywo ciemne, makarony, ryż, ziemniaki, pozostałe owoce.
4..Faza stabilizacji:
-trwa do końca życia
-pilnujemy zdrowych nawyków żywieniowych: ciemne pieczywo, ograniczanie słodyczy itp.
Nie ma określonego czasu ile powinny trwać poszczególne fazy. Najważniejsze jest to, aby faza pierwsza trwała od 1-5 dni i jest to uzależnione od tego ile chcemy schudnąć. Trzeba pamiętać o tym, że najwięcej chudniemy w fazie białkowej. Fazy 1 i 2 stosujemy naprzemiennie tak długo, aż osiągniemy oczekiwaną wagę. Wówczas przechodzimy do fazy utrwalenia. Jej długość jest uzależniona od utraconych kilogramów, które to należy pomnożyć przez dziesięć i wówczas otrzymamy ilość dni dla fazy 3. Zatem gdy utraciliśmy na przykład 10 kg, to faza utrwalenia musi trwać 100 dni.
Stosujący tą dietę muszą się również stosować przez cały czas do jedzenia trzech łyżek otrąb w każdy dzień, i co najważniejsze, zalecane jest to już do końca życia. Dodatkowo dla utrzymania wagi konieczne jest również raz w tygodniu stosowanie diety białkowej.