Shadow

Odzież pogrzebowa – co warto wiedzieć i jak poradzić sobie z jej wyborem?

Gdy umiera ktoś bliski, rodzina jest pogrążona w żałobie. Pojawiają się uczucia, takie jak smutek, żal i niezrozumienie. Mimo tak trudnego czasu, najbliżsi muszą podjąć wiele decyzji, i to w krótkim czasie. Trzeba bowiem zorganizować pogrzeb, a to wymaga załatwienia nie tylko wielu formalności, ale i przemyślenia m.in., jaką odzież wybrać dla osoby zmarłej.

Czy może to być coś z garderoby zmarłego? Co zrobić, gdy nic się nie nadaje lub nie pasuje rozmiarem? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Odzież dla zmarłego – jaka powinna być?

Nie istnieją odgórne zasady na temat dobierania odzieży dla osoby zmarłej. Warto jednak pamiętać o tym, że pogrzeb to ważna i formalna uroczystość. Dobrze jest zatem postawić na elementy garderoby, które są stonowane i pasują do tej szczególnej okazji.

Nie oznacza to jednak, że dopuszczalne są tylko bardzo formalne stroje i ciemne kolory. Warto pod uwagę wziąć płeć, wiek, ale i wolę zmarłego. Niekiedy jeszcze za życia, np. seniorzy, informują najbliższych, jakie mają preferencje odnośnie do przeprowadzenia ceremonii pogrzebowej. Wyrażają ją osobiście, a nawet pozostawiając list ze wskazówkami dla bliskich, aby łatwiej im było zorganizować pogrzeb. Wśród wskazówek pojawiają się również kwestie dotyczące ubioru wybieranego do trumny. Uwzględnienie woli zmarłego to ogromny wyraz szacunku.

Najczęściej dobierane elementy garderoby

W wyborze konkretnych elementów garderoby, np. wtedy, gdy w szafie zmarłego trudno znaleźć coś odpowiedniego, może pomóc wybrany zakład pogrzebowy. Takie usługi oferuje np. dom pogrzebowy Hades, którego oferta dostępna jest na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/.

Warto wiedzieć, że wśród najczęściej wybieranych zestawów dla zmarłych kobiet, są garsonki lub połączenie eleganckiej spódnicy i bluzki. Spódnica może być w ciemnym odcieniu, ale już bluzka wystarczy, aby była biała. Może to być także sukiennika. Długość sukienki czy spódnicy powinna sięgać co najmniej do kolan. Dla zmarłych mężczyzn wybiera się zaś garnitur i pasującą koszulę.

Dodatki – równie ważne

Nie trzeba, a wręcz nie powinno się rezygnować z dodatków. I nie chodzi tu jedynie o dobór obuwia. Śmierć następuje z rozmaitych przyczyn, zarówno ze starości, jak i w wyniku choroby czy wypadku. Osoby zmarłe mogą mieć na ciele blizny, ślady czy plamy powstałe ze względu na zachodzące procesy pośmiertne. Bywa również tak, że są one wynikiem wyniszczających chorób, mają związkiem z przebytymi operacjami. Po wypadkach, np. drogowych, na ciele równie często pozostają ślady urazów.

Dodatkami, takimi jak krawat, apaszka, a nawet biżuteria, można zamaskować oznaki wypadku, choroby czy śmierci. Dla bliskich to ważne, aby móc zapamiętać zmarłego z czasów, gdy był żywy, zdrowy i w dobrej kondycji. Obraz związany z nawet zmasakrowanym ciałem trudno wyrzucić z pamięci, dlatego możliwość zamaskowania rozmaitych śladów jest bardzo ważna.

Ceremonia pogrzebowa wiąże się ze szczególnymi i trudnymi okolicznościami. To jednak wciąż bardzo uroczysta i podniosła okazja, dlatego dobór garderoby dla zmarłego ma wielowymiarowe znaczenie. Powyższe wskazówki dotyczące wyboru odzieży mogą być pomocą dla najbliższych.

Przeczytaj także