Shadow

Jak zredukować alergeny w sypialni?

Nie da się ukryć, że w momencie kiedy borykamy się z alergią wziewną lub skórną, wówczas musimy zachować szczególną ostrożność. Okazuje się, że nikt z nas nie chce borykać się z uporczywym świądem oraz wysypką, szczególnie podczas pobytu w sypialni, gdzie każdy z nas udaje się celem snu i wypoczynku. Jednocześnie warto mieć na uwadze to, że większość alergenów unosi się w powietrzu, a także znajduje się w naszych materacach lub nawet i w pościeli. Wobec tego, jakie są skuteczne sposoby na to, by zredukować ilość alergenów w naszej sypialni?

Wybierze antyalergiczny materac i śpij spokojnie!

Redukcja alergenów w sypialni z pewnością nie jest najłatwiejszym zadaniem. Okazuje się bowiem, że unoszą się one w powietrzu i znajdują się także w pościeli czy też materacu. Można nawet śmiało zaznaczyć, że nie ma możliwości zredukowania alergenów w sypialni do zera. Jednak istnieje kilka, sprawdzonych sposobów na to, by znacznie ograniczyć ich ilość. Już kilka prostych zmian wprowadzonych w obrębie naszego łóżka, a także całej sypialni pozwoli na to, by cieszyć się wypoczynkiem wolnym od wysypek i łzawiących oczu. Wobec tego, co powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności? Otóż okazuje się, że warto zmiany rozpocząć od materaca. To w nim najczęściej zmagazynowane są wszelakie roztocza i drobnoustroje, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Jak więc łatwo można się domyślić, jednym z lepszych rozwiązań będzie wybór materaca antyalergicznego. Są to produkty ekologiczne, które zawierają bezpieczne wypełnienie. Takie materace pozwolą nam na znaczne ograniczenie alergenów nie tylko w okolicy łóżka, ale także w całej sypialni. Co więcej, tego typu materace w dalszym ciągu pozostają wyjątkowo wygodne, więc nie będziemy musieli obawiać się o komfort naszego snu. 

Zadbaj o pościel, która nie „zbiera” alergenów!

Jeśli chcemy ograniczyć ilość alergenów w naszej sypialni, to warto również zadbać o odpowiednio dobraną pościel. Niestety, ale alergicy będą musieli pożegnać się z ulubioną poduszką i kołdrą, która posiada wypełnienie syntetyczne. Zamiast nich powinni się oni zdecydować na:

  • pościel z wypełnieniem naturalnym;
  • pościel z wypełnieniem silikonowym;
  • pościel bambusową.

Wspomniane powyżej – 3 – rodzaje pościeli są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto boryka się z uczuleniem. Zarówno wypełnienie naturalne, materiał bambusowy, a także silikon nie „magazynują” w swoich wnętrzach alergenów i stają się jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań. Warto jednak pamiętać, że o taką pościel trzeba będzie odpowiednio zadbać, by mogła ona zachować pełnię swoich właściwości. Postarajmy się więc ją regularnie prać, a także używać detergentów, które są przeznaczone dla alergików. Wówczas zapomnimy o problemie lejącego się kataru czy swędzenia tuż przed pójściem spać.

Regularnie wietrz i sprzątaj swoją sypialnię!

Jeśli chcemy się zastanowić, skąd najczęściej bierze się zwiększona liczba alergenów, to można śmiało powiedzieć, że z kurzu. Osadza się on na meblach, podłodze i parapetach, a to z kolei sprawia, że nawet przebywanie przez krótką chwilę w naszej sypialni, może wywołać szereg nieprzyjemnych objawów. Pamiętajmy więc o regularnym sprzątaniu – najlepiej odpowiednimi środkami czystości, a także o wietrzeniu sypialni. Czyste powietrze znacznie redukuje możliwości alergenów, a także zadba o to, by nasz sen był zdrowy i spokojny. Pamiętając więc o przytoczonych wskazówkach i poradach, z pewnością uda sie nam znacznie zminimalizować ilość alergenów, które znajdują się w naszej sypialni.

Przeczytaj także