Shadow

Zabawy na świeżym powietrzu, czyli jak aktywnie spędzać z dzieckiem czas na dworze

Spędzanie z dzieckiem czasu na świeżym powietrzu to same korzyści. Postaramy się przedstawić najważniejsze zalety takiej formy spędzania czasu oraz propozycje zabaw na dworze.

Zimowa aura nie zawsze sprzyja wychodzeniu na zewnątrz. Jeżeli w domu jest małe dziecko to warto jednak wykorzystać każdy nadarzający się moment na spędzenie chociaż chwili czasu na świeżym powietrzu. Chodzi nam tutaj nie tyle o zwykły spacer, lecz raczej bardziej aktywne formy zabawy. W dalszej części publikacji postaramy się podpowiedzieć Wam jakie zabawy na świeżym powietrzu sprawdzą się najlepiej w przypadku małego człowieka.

Korzyści z zabaw na świeżym powietrzu

Zacznijmy od tego, jakie korzyści przynosi dziecku zabawa na świeżym powietrzu. Po pierwsze, aktywność fizyczna zawsze pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka i zapobiega powstawaniu otyłości. Możliwość wyszalenia się na dworze daje maluchowi szansę rozładowania negatywnych emocji i uspokojenia się. Przebywanie na łonie natury wzmacnia również układ odpornościowy dziecka i sprawia, że bakterie oraz drobnoustroje nie stanowią już tak wielkiego zagrożenia. W zimowym okresie przebywanie na dworze w słoneczne dni to również szansa by organizm dziecka mógł uzupełnić braki witaminy D tak istotnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Propozycje zabaw na świeżym powietrzu

Zachęcenie dziecka do wyjścia na zewnątrz może być wyzwaniem, jeżeli nie mamy pomysłu na to, jak zagospodarować czas przeznaczony na przebywanie na łonie natury. Z tego też względu warto mieć przygotowane dla malucha kilka propozycji aktywnego sposobu spędzania czasu oraz zapewnić mu dostęp do zabawek przeznaczonych na dwór.

Jeździki dla dzieci, czyli nauka chodzenia na dworze

Zanim dziecko będzie mogło wesoło hasać na świeżym powietrzu musi dobrze opanować umiejętność chodzenia. Jeździki to zatem propozycja zabawki dla mniejszych dzieci, które rozpoczynają naukę stawiania pierwszych, samodzielnych kroków. Korzystając z nich na zewnątrz maluch może trenować utrzymywanie stabilności oraz równowagi bez pomocy opiekuna. Jest to bardzo skuteczna metoda budująca w dziecku pewność siebie i przyśpiesza proces nauki chodzenia.

Sport to zdrowie

Zabawy sportowe to jedne z najpopularniejszych form rozrywki dla dzieci na świeżym powietrzu. Szczególny prym w tej grupie wiedzie oczywiście piłka nożna. Granie w piłkę nie tylko uczy dziecko działania w grupie, ale pozwala w głównej mierze zadbać o prawidłowy rozwój koordynacji ruchowej oraz kondycję.

Zabawa w chowanego na dworze

Znakomitą propozycją aktywności ruchowej, która nie wymaga praktycznie żadnego dodatkowego wyposażenia jest zabawa w chowanego. Możliwość ukrywania się oraz znalezienia skrywającego się gracza to dla dziecka prawdziwa frajda. Bawiąc się w chowanego nie tylko pomagamy dziecku w rozwinięciu aktywności ruchowej, spostrzegawczości lecz również pobudzamy chęć rywalizacji.

Zabawy w piasku na świeżym powietrzu

Możliwość zabawy w piasku to jedna z największych radości w życiu dziecka. Piaskownica to istny raj dla każdego malucha, który chce dać upust twórczym fantazjom. Konstruowanie zamków czy też innych budowli z piasku pozwala rozwinąć zdolności manualne, wyobraźnię oraz uczy cierpliwości.

Przeczytaj także