Shadow

„Matki wielkich Polaków” Barbara Wachowicz

matki_wielkich_polakow

„Reportażem historycznym wszechobejmującym” nazywa jej dorobek Krzysztof Kąkolewski, o „wstrząsającej sile” jej prozy pisze Maciej Słomczyński. Najnowsza książka Barbary Wachowicz, „Matki wielkich Polaków”, w księgarniach od 9 listopada.

Należy przestrzegać, „aby z leda-kim nie konwersowali”, „w żadne plotki niech się nie wdawaią”, „wszelakimi sposobami od pychy też odwodzić trzeba”. Unikać, by się „papinkowato y pieszczenie nie chowali”. Sporty uprawiać mają – „bieganiem, z łuków strzelaniem”, w piłkę graniem. „Dozierać tego, aby in publicum wychodzili dobrze sami wyczesani, umyci. Wannę im kupić, żeby przynaymniey dwa razy na miesiąc w wannie się myli”. Tak zaleca „Instrukcya przez punkta pisana”, przygotowana na początku roku 1640 przez troskliwych rodziców,  Teofilę z Daniłłowiczów Sobieską i Jakuba Sobieskiego dla przyszłego króla Jana i jego brata, przed wysłaniem chłopców na naukę do Krakowa.

„Jakże smutne byłoby życie bez miłości. Obie z Madzią miałyśmy to wielkie szczęście, że wychowałyśmy się w domu, gdzie wszyscy się kochali” – wspomina Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

„Kochanej mojej Mamie”, „Ukochanej Mamie”, „Kochanej Matce”, „Najdroższej Matce”, po prostu „Matce” – dedykuje wiele swych wierszy Krzysztof Kamil Baczyński swojej matce Stefanii, pierwszemu ich czytelnikowi i krytykowi. W pamięci bliskich Stefania z Zieleńczyków Baczyńska zachowała się jako istota pełna wdzięku i kobiecego czaru, smukła, strzelista, zielonooka, czarnowłosa, pogodna i z wielkim poczuciem humoru, bezgranicznie zakochana w swoim jedynaku.

Matki słynnych Polaków – kim były? Jakie relacje łączyły je ze swymi utalentowanymi dziećmi, jakie rady im dawały, jak się o nie troszczyły? Jakie wychowanie utorowało bieg tych ważnych życiorysów? Książka „Matki wielkich Polaków” prezentuje ich zmagania z losem, dramaty i radości. Bohaterkami opowieści są matki króla Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Henryka Sienkiewicza, Jana Kasprowicza, Stefana Żeromskiego, rodziny Kossaków i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Portrety bohaterek autorka kreśli w oparciu o autentyczne dokumenty, korespondencję, literaturę, wspomnienia, wskazując rangę dziedzictwa matek w charakterze, psychice i twórczości genialnych synów i córek.

 

Barbara Wachowicz – autorka wystaw, widowisk, programów radiowych i telewizyjnych, oraz książek: pasjonujących monografii poświęconych życiu, twórczości, miłościom i tajemnicom wielkich Polaków, klasykom XIX i XX wieku i narodowym bohaterom. Obdarzona tytułem „Pisarki losu polskiego”. Laureatka wielu nagród, a wśród nich: Orderu Uśmiechu przyznanego przez młodzież z motywacją: „To dzięki niej zstępują z piedestału Bohaterowie Narodowi i najwięksi twórcy literatury, by stać się nam bliskimi”, Orderu „Polonia Mater Nostra Est” – „Polska Naszą Matką” – „za wyjątkowy dar przekazywania młodzieży skarbów narodowego dziedzictwa” czy Medalu „Gloria Artis” („Chwała Sztuce”), przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera: 9.11.2016
Wydawnictwo: MUZA SA

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *