Shadow

„Duński przepis na szczęście” Jessica Alexander, Iben Sandahl

dunski_przepis_okladka

Jak nauczyć się hygge i wychować najszczęśliwszych ludzi na świecie?

Duńczycy posiadają pewien sekret, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dzięki niemu są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Co to jest hygge i jak się go nauczyć? Odpowiedź już 12 października, wraz z premierą książki Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania.

Duńczycy rokrocznie od ponad czterdziestu lat wygrywają światowe rankingi szczęścia (np. raport OECD, ONZ World Happiness Report)*. Dlaczego są aż tak zadowoleni? „Po wielu latach badań uważamy, że w końcu odkryłyśmy tajemnicę” – piszą  Jessica Alexander i Iben Sandhal i dzielą się nią w książce: Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania.

Jessica Alexander z niepokojem oczekiwała momentu narodzin swojego pierwszego dziecka. Przekonana, że brak jej rodzicielskich zdolności, zatopiła się w lekturze niezliczonych poradników. Nie pomagały. Jak pisze: „Na moje szczęście byłam żoną Duńczyka. Od ponad ośmiu lat miałam kontakt z duńską kulturą i zauważyłam, że Duńczycy ewidentnie robią ze swoimi dziećmi coś właściwego. Wszędzie widziałam szczęśliwe, spokojne, dobrze wychowane dzieci i zastanawiałam się, w czym tkwi sekret”. Pozycja kulturowej outsiderki i współpraca z psychoterapeutką Iben Sandhal pomogły jej odkryć tajemnicę Duńczyków i sformułować zasady rządzące duńskim wychowaniem.

Najważniejsza z nich brzmi jak zaklęcie: hygge (wymawiane „huga”). To fundament duńskiej filozofii wychowania dzieci i wysokiego poziomu zadowolenia Duńczyków: umiejętność cieszenia się życiem mimo wszystko, relaksu z najbliższymi w atmosferze ciepła i  bliskości, czerpania poczucia bezpieczeństwa z bycia z innymi. Hygge nie da się przełożyć dosłownie na żaden inny język. Ale dzięki obserwacji zwyczajów duńskich rodzin można je wdrożyć w życie swoje i swoich dzieci w każdym miejscu na świecie.

Czemu Duńczycy chętniej czytają swoim dzieciom smutne bajki, bez szczęśliwych zakończeń? Dlaczego raczej zachęcają je do swobodnego bazgrania, niż zapisują na lekcje rysunku? W jakich sytuacjach starają się nie chwalić dzieci? Jak uczą je opowiadać o swoich doświadczeniach? Sandahl i Alexander  szczegółowo opisują rodzinną codzienność Duńczyków, wplatając w swoją relację dziesiątki praktycznych wskazówek i mnóstwo humoru. Ich rady i wnioski są wynikiem kilkunastoletniej pracy naukowej, badań duńskiej kultury i życia codziennego, licznych wywiadów z rodzicami, nauczycielami i ekspertami. Autorki opierają się także na  danych z badań klinicznych i psychologicznych. Pokazują krok po kroku, jak skorzystać z doświadczeń duńskich rodziców w wychowywaniu odpornych psychicznie, bezpiecznych emocjonalnie, szczęśliwych dzieci.

 

*       W tym ostatnim Polska zajęła w tym roku 57. miejsce – za m.in. Mołdawią, Kazachstanem i Rosją.

 

Jessica Alexander to Amerykanka, która przed czternastu laty poślubiła Duńczyka. Mieszka w Rzymie z mężem i dwójką dzieci. Ma licencjat z psychologii i od zawsze interesuje się różnicami kulturowymi.

Iben Sandahl jest duńską psychoterapeutką specjalizującą się we wspieraniu rodzin i dzieci. Ukończyła studia pedagogiczne i po dziesięcioletniej praktyce nauczycielskiej zdobyła dyplom psychoterapeuty. Często jest zapraszana przez duńskie media jako ekspert. Matka dwóch córek.

Premiera: 12.10.2016
Cena: 29,90 zł
Wydawnictwo MUZA SA

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *