Pierwsze damy cosa nostry, ‘ndranghety i kamorry, czyli fascynująca historia najpotężniejszych włoskich rodzin mafijnych, widziana przez pryzmat kobiecych losów: „Kobiety w mafii” w księgarniach od 12 października.
Rola kobiet w mafii była przez długi czas bagatelizowana. Postrzegane są zwykle jako zdominowane przez mężczyzn, szacowne wizytówki mafiozów: równie nieskazitelne, co podporządkowane, towarzyszące mężom i synom w ich życiu zbrodniarzy i więźniów. Trudno sobie wyobrazić, że te „madonny” są żonami krwawych zabójców.
Książka „Kobiety w mafii” pokazuje, że od zawsze odgrywają one kluczową rolę w łonie organizacji przestępczych: rolę strażniczek mafijnej tradycji, niejednokrotnie przejmujących funkcje kierownicze. Podczas gdy mężczyźni przebywają w kryjówkach lub pod kluczem, one kultywują i przekazują mafijne wartości. Kiedy owdowieją, popychają synów do wendetty i coraz częściej same stają się bossami. Wiele z nich decyduje się, pewnego dnia, z obawy o swoje życie, zerwać z rodziną mafijną, podjąć współpracę z wymiarem sprawiedliwości i stać się jedną ze „skruszonych”, by skończyć z przestępczością i rozpocząć normalne życie.
A zatem madonny czy matki chrzestne? Książka Milki Kahn i Anne Véron to fascynujący reportaż rzucający światło na historię trzech najpotężniejszych włoskich rodzin mafijnych: sycylijskiej cosa nostry, ‘ndranghety w Kalabrii i kamorry w Kampanii, historię pełną zbrodni, ale i pasji oraz miłości. Wnikliwe śledztwo dwóch włosk0-francuskich autorek dało opis losów kobiet mafii poprzez niepublikowane dotąd dokumenty, w tym ekskluzywne wywiady. Powstałe w ten sposób portrety kobiet z niezwykłymi, tragicznymi życiorysami to świadectwo bólu, lęków, zmartwień i triumfów kobiet mafii.
Anne Véron – reżyserka, autorka licznych filmów dokumentalnych na temat włoskiej mafii (dla Canal+, M6, Public Sénat i Toute l’histoire), m.in. Des femmes dans la mafia [Kobiety w mafii].
Milka Kahn – prawniczka, specjalizuje się w prawie europejskim. Pracowała jako wolontariuszka w antymafijnym stowarzyszeniu Libera Palermo. Tam właśnie zainteresowała się problematyką kobiet w mafii.
Przełożyła: Joanna Kuhn
Premiera: 12.10.2016
Cena: 34,90 zł
Wydawnictwo MUZA SA