Shadow

“Slash” – nowe przygody bohaterów głośnego „Fanfika”!

Czy kiedykolwiek musieliście stoczyć prawdziwą bitwę o to, by pozostać sobą? Niezapomniana książka o potrzebie przyjaźni, zaufania i miłości, które tak trudno zbudować, gdy jest się innym niż wszyscy.

Bezpretensjonalna, pełna delikatnego humoru i mądrości życiowej – bynajmniej nie z podręczników psychologii – druga powieść Osińskiej potwierdza, że oto wyrasta nam nowa gwiazda literatury młodzieżowej. Slash, który dotyka problematyki LGBT, choć opowiada o (starszych) nastolatkach i dla nich jest w pierwszym rzędzie przeznaczony, zaciekawi każdego bez względu na wiek, komu bliskie są tolerancja i nie narzucanie nikomu własnej wizji świata.

Leon i Tosiek to szczególna para, nie tylko ze względu na łączącą ich skomplikowaną relację emocjonalną, ale dlatego, że Tosiek jeszcze niedawno był… Antoniną.

Mimo, że Slash stanowi samoistną całość, warto przypomnieć, że w  „Fanfiku” – pierwszej części książki – nieszczęśliwa Tosia zdecydowała, że stanie się Tośkiem, a pogubiony Leon nabroił i musiał zmienić otoczenie. Ich związek nie należy do łatwych. Charyzmatyczny i towarzyski Tosiek chodzi własnymi drogami i ma 100 pomysłów na minutę. Skryty Leon okopał się w sobie i nie potrafi wyznać Tośkowi, co czuje, tak jak nie umie zdradzić mu sekretów z przeszłości, przez które musiał zmienić szkołę i odejść z domu. Prawda z pewnością zbliżyłaby ich do siebie, ale czy obaj są gotowi na szczerą rozmowę? Jak zareagują znajomi i rodzina, gdy dowiedzą się prawdy o nich samych i ich relacji?

Nigdy nie nastawiałam się na to, że będę pisać o „młodzieży LGBT”. To wyszło przypadkiem. Zastanawianie się nad swoją orientacją / tożsamością jest po prostu jednym z ważnych, a mocno zaniedbanych przez mainstreamową literaturę elementów dorastania. W moim własnym odczuciu piszę po prostu o młodzieży, bo przecież obok Tośka i Leona są także ich koleżanki i koledzy ze swoimi własnymi problemami. Tosiek i Leon też mają troski najrozmaitszego kalibru, ich nieheteronormatywność jest tylko jedną z ich cech, poza nią tak jak inni martwią się maturą, mają swoje hobby i ambicje.

Natalia Osińska

Wszyscy mówią, że liceum to najlepszy czas życia, ale czy tak jest naprawdę? Slash rozgrywa się przez dwa tygodnie na przełomie września i października (ubiegłego roku), kiedy ocean szkolnych plotek idzie o lepsze z pozaszkolnymi aferami. Brawurowa kulminacja akcji następuje podczas (prawdziwego) „Czarnego marszu”, w jakim uczestniczą bohaterowie książki, walcząc o godność i samostanowienie.

Natalia Osińska w mistrzowski sposób zrealizowała trudne literackie zadanie: przedstawiła swoich bohaterów tak, żebyśmy ich nie oceniali, empatycznie, ale też bez owijania w bawełnę. Autorka daje młodym ludziom swobodę wyboru, która uczy ich podejmowania decyzji – czasem trudnych i bolesnych. Powieść „Slash” nie tyle obala tabu związków nieheteronormatywnych, co pokazuje je w sposób zwyczajny i uniwersalny. Bo niezależnie od tego, ile mamy lat i kogo kochamy, to uczucia i umiejętność budowania relacji stanowią jeden z najważniejszych aspektów naszego życia.

Polecam Sylwia Chutnik

 


 

Natalia Osińska – absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutowała w 2016 roku książką Fanfik, która została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2016 i wyróżniona w IX Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. W powieści Slash powracają bohaterowie Fanfika – trochę starsi i z nowymi problemami.

 

Natalia Osińska „Slash”

Premiera 11 października

Ilustracje Mariusz Andryszczyk

Okładka: miękka

Cena 39,99 zł
ISBN: 978-83-268-2562-0

Wydawnictwo Agora

 


CYTATY

– Żadnych chłopaków, żadnych dziewczyn, po prostu ludzie w skafandrach. W hełmach i tak wszyscy wyglądają jednakowo – głos Tośka był jednostajny i marzycielski.

– Jak armia Lorda Vadera – wymruczał Leon.

– Liczyłoby się tylko to, co potrafisz… I nikogo by nie obchodziło, kto z kim chodzi… I czy w ogóle… Internet byłby za darmo, i transfer bez ograniczeń. I program w szkole byłby całkiem inny… Zamiast rozprawek pisałoby się fanfiki, a na maturze pytaliby, co to jest angst, fluff i smut.

 

– Mówię ci, dasz sobie radę.

– Nie chodzi o maturę.

– To o co właściwie?

Tosiek zaplatał na palcu kabelek i wzdychał. Wreszcie wyznał z trudem:

– O papiery. Dokumenty. Osiemnastka. Dowód osobisty. Cała jazda na nowo. Myślisz, że ja tak uwielbiam tłumaczyć ludziom w kółko, dlaczego nie Antonina?

 

– Jeszcze kilka słów o mnie – zapowiedział do kamerki. Oparł się o biurko i wsparł policzek na dłoni. Jego entuzjazm z pierwszej części filmu gdzieś wyparował, oczy przygasły. – W maju zdaję maturę. A wy co zdajecie? Napiszcie w komentarzach. Na pewno ciągle was pytają, co planujecie robić w przyszłości. – Tosiek ziewnął w dłoń i zawiesił się na moment, z sennym wzrokiem utkwionym gdzieś przed siebie. – Ja w każdym razie stąd spadam. Tu już nie ma czego ratować. Wkrótce startują pierwsze misje załogowe na Marsa, właśnie się zapisałem. Wyobrażacie sobie? – oczy Tośka zamgliły się rozmarzeniem. – Całkiem nowa planeta. Całkiem nowe zasady. Matura z tej perspektywy to tylko głupi papierek.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.