Shadow

Zapomnij o hygge, poznaj IKIGAI – sekret japońskich stulatków

Tylko będąc aktywnym można przeżyć sto lat.  Jak dożyć stu dwudziestu lat i chcieć żyć dalej? „Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia” już w księgarniach.

Jest takie miejsce, gdzie ludzie żyją dłużej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Rzadziej zapadają na choroby, wolniej się starzeją, nie odchodzą na emeryturę. Nie chcą – ich życie wypełnione jest pasją. Pozostają aktywni seksualnie do późnego wieku. Są szczęśliwi i wydaje się, że doskonale wiedzą, czego chcą. To miejsce to Okinawa. To właśnie tam na każde sto tysięcy mieszkańców przypada ponad dwudziestu czterech stulatków. W czym tkwi ich sekret?

Ikigai to japońskie pojęcie, które można przetłumaczyć jako: „szczęście płynące z bycia stale zajętym”. Ma pewien związek z logoterapią – rodzajem terapii, która za cel stawia sobie odnalezienie sensu życia przez pacjenta. W myśl tej szkoły psychologicznej człowiek nie nadaje odgórnie sensu własnemu życiu, lecz odkrywa go, dogłębnie poznając samego siebie. Ikigai kryje się w naszym wnętrzu i wymaga pewnej dozy pełnych cierpliwości poszukiwań. To powód, dla którego wstajemy codziennie rano.

Podczas swojej podróży na Okinawę w celu odkrycia sekretu Ikigai autorzy książki – Héctor García (Kirai) i Francesc Miralles zdali sobie sprawę z tego, że nigdy nie ukazała się jakakolwiek książka zgłębiająca tę filozofię z punktu widzenia psychologii popularnonaukowej czy rozwoju osobistego. Nie podjęto prób przeniesienia jej na zachodni grunt. Celem tej książki jest ukazanie czytelnikowi sekretów zdrowego i szczęśliwego życia japońskich stulatków oraz ofiarowanie narzędzi, dzięki którym odkryje on swoje Ikigai.

Rady zawarte w książce są proste i ciekawe, łatwe do wprowadzenia w życie bez rewolucyjnych zmian. Autorzy piszą o higienie snu (nie oglądać telewizji przed snem, wykąpać się w ciepłej wodzie, zmniejszyć oświetlenie mieszkania), analizują różnice pomiędzy psychoanalizą a logoterapią, piszą o zaletach nieforsownego wysiłku i lekkiej diety. Książkę podsumowują w posłowiu, które zawiera „Dziesięć zasad ikigai”, które można podsumować jako „bądź aktywny, spokojny, skupiony, otaczaj się dobrymi ludźmi, bądź wdzięczny i uśmiechnięty oraz chwytaj dzień”. Tytuł artykułu mówi by zapomnieć o hygge – jeśli ktoś jednak nie chce tego robić to odsyłam do tego artykułu – Hygge w domu – jak wybrać meble?


HECTÓR GARCÍA (KIRAI) – z wykształcenia inżynier, autor książki Un geek en Japón (Geek w Japonii)

FRANCESC MIRALLES – hiszpański pisarz, autor książki Amor en minúscula (Miłość pisana małą literą)


 

„Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”
Hector Garcia, Francesc Miralles
Premiera: 1.02.2017
Cena: 34,90 zł
Wydawnictwo MUZA SA

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *