Shadow

Depresja poporodowa – jak sobie z nią radzić?

Zmienne nastroje, płacz, strach, niepewność to charakterystyczne cechy dla depresji poporodowej, która dotyka 10-20% rodzących kobiet. To bardzo poważny stan, który wymaga leczenia farmakologicznego i absolutnie nie wolno go bagatelizować.

Burza hormonalna w organizmie kobiety po porodzie sprawia, że często ma ona zmienne nastroje. Z euforii wpada w płacz i na odwrót. Dochodzi do tego jeszcze złe samopoczucie po porodzie, zmęczenie związane z opieką nad dzieckiem, strach przed nowymi obowiązkami i obawa przed różnymi chorobami, które mogą się przytrafić dziecku. Oczywiście nie wolno też zapominać o zmianach w życiu całej rodziny i przede wszystkim kobiety, która w początkowym okresie po porodzie jest niemal wykluczona z życia zewnętrznego. Jej życie to karmienie, przewijanie i kąpanie dziecka. Cały dotychczasowy świat ulega zmianie i często nie umiemy sobie z tymi nowościami poradzić.

Taki stan jest zupełnie naturalny i przeżywa go większość kobiet. Nazywa się baby blues i jest często mylony i łączony z depresja poporodową, a to zupełnie odmienne stany.

Choć objawy zewnętrzne i sygnały, które wysyła matka są podobne, to jednak baby blues jest o wiele łagodniejsze i szybko mija. Co też niezwykle istotne, jest to stan, który pojawia się tuż po urodzeniu dziecka i jest ściśle związany z natłokiem obowiązków, zmęczeniem i osłabieniem organizmu. W tym stanie kobieta jednak reaguje na dziecko i każdy jego uśmiech niweluje te jej złe nastroje. Gdy tylko przytuli się do dziecka, to złość, strach i zmęczenie mijają. Oczywiście niezbędna jest tutaj pomoc mężczyzny, który powinien wspierać, pomagać i wspólnie opiekować się dzieckiem.

Gdy jednak taki stan nie mija i dochodzą do niego kolejne, niepokojące objawy, to jest to znak, że mamy do czynienia z depresją poporodową. W tym stanie kobieta nie reaguje na dziecko, wręcz go nie chce i odrzuca, dochodzi nawet do wyrządzania mu krzywdy. Nie chce się nim zajmować i o cały swój zły nastrój obwinia właśnie dziecko. Nie chce go przytulać, być z nim i go karmić. Dochodzą do tego objawy w zaburzeniach snu i łaknienia. Z dnia na dzień stan się pogarsza i kobieta staje się niebezpieczna zarówno dla swojego dziecka jak i dla siebie. To niezwykle niebezpieczny stan i tutaj już nie pomoże tylko interwencja i pomoc najbliższych, tutaj konieczne jest leczenie psychiatryczne.

Co też niezwykle istotne, depresja poporodowa nie zawsze występuje tuż po porodzie, może nawet wystąpić w kilka miesięcy po nim.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *