Shadow

Literatura angielska to nie tylko Szekspir! Odkryj tajemnice sióstr Brontë

Charlotte, Emily, Anne. Trzy siostry noszące nazwisko Brontë. Ich powieści zaliczane są do klasyki literatury angielskiej. To one stoją za takimi dziełami jak „Dziwne losy Jane Eyre”, „Wichrowe Wzgórza” czy „Lokatorka Wildfell Hall”. Pisały w XIX wieku, ale książki tych pań wciąż rozpalają wyobraźnię miłośników literatury. Ich twórczość to prawdziwy fenomen! Duże zainteresowanie budzą też biografie pisarek. Jakie tajemnice sióstr Brontë zostały odkryte, a co wciąż owiane jest nimbem tajemnicy? Oto jest pytanie!

Historia sióstr Brontë jest fascynująca i pełna zagadek. Niewiele tak naprawdę wiemy o ich życiu. Zyskały status literackich legend, jednak w ich biografiach wciąż jest wiele luk.

Słynne siostry Brontë, czyli życie i twórczość

Jedną z tajemnic, które otacza życie tej rodziny, jest na pewno biografia pisarek. Urodziły się i wychowały na wrzosowiskach hrabstwa York. Żyły na odludziu, nikt ich dobrze nie znał. Choroba, bieda i śmierć często gościły w  domu sióstr. Rodzina Brontë została dotkliwie potraktowana przez los. Matka umarła wcześnie, dwie najstarsze siostry także. Potem odszedł brat Branwell. Następnie zmarły Emily i Anne. W końcu sama Charlotte. Ojciec rodziny przeżył ich wszystkich.

Cała nasza znajomość sióstr pochodzi głównie od Charlotte.  To ona pozostawiła po sobie najwięcej pamiątek. W tym m.in. listy, zapiski, wspomnienia. Stworzyła legendę o siostrach-pisarkach. Była najstarszą spośród słynnej trójki. Odgrywała w domu rolę opiekunki i przyjaciółki dla młodszego rodzeństwa. To ona odpowiadała za kontakt z wydawcami. Młodsze siostry znajdowały się w jej cieniu. Emily była skryta, milcząca, a Anne podobno bardzo dojrzała jak na swój wiek.

Siostry Brontë – Anne, Emily i Charlotte na obrazie autorstwa ich brata Branwella (ok. 1834), Wikipedia

Relacje między siostrami były skomplikowane. Wiadomo też, że cała rodzina była utalentowana. Same słynne panie razem mieszkały i pisały. W ich twórczości można znaleźć wątki autobiograficzne. Dorobek sióstr jest ściśle związany z ich życiorysem. Panie pozostawiły po sobie kilka książek, które należą do kanonu literatury. Badacze jednak do dziś spierają się, kto naprawdę był autorem tych tekstów.

Rodzina Brontë, czyli literatura jako sposób na przetrwanie

Biografia sióstr jest tajemnicza. Autorstwo ich książek też budzi wiele wątpliwości!  Życie nie rozpieszczało tej rodziny. Siostry szybko musiały wejść w dorosłość. Pracowały jako guwernantki, nauczycielki. Wolały jednak karierę pisarską. Od wczesnych lat młodości pisały wiersze i opowiadania. W pewnym momencie postanowiły zaprezentować swoją twórczość szerszej publiczności. Wydając swoje dzieła, ukryły się pod męskimi pseudonimami.

 Na rynku książki zaistniały jako bracia Bell. Wydały tomik poezji. Debiut spotkał się z ciepłym przyjęciem. Później spróbowały swoich sił w powieściopisarstwie. Dalej kładły nacisk na zachowanie anonimowości. Wynikało to z ograniczonych możliwości kobiet w literaturze. Udawały mężczyzn, by mieć szansę na druk. Jeden z wydawców powiedział podobno Charlotte, że literatura nie jest sprawą życia dla kobiety i nie powinna być. Anonimowość dawała im większą szansę na sukces. Po latach, Charlotte, wyjawiła światu tajemnicę informując wszystkich, że bracia Bell to tak naprawdę siostry Brontë.

Muzeum rodziny Brontë, Wikipedia

Książki sióstr Brontë, czyli ponadczasowe powieści

Charlotte znana jest z takich książek jak „Dziwne losy Jane Eyre”, „Vilette”, „Shirley” oraz „Profesor”. Emily to autorka powieści „Wichrowe Wzgórza”.  Anne napisała „Agnes Grey” i „Lokatorkę Wildfell Hall”. Od dawna przypuszcza się jednak, że za wszystkimi dziełami stoi jedna osoba, Charlotte, jednak nic w tej kwestii nie jest jasne!

Siostry lubiły spędzać czas w swoim towarzystwie. Całe rodzeństwo wychowało się razem, wszyscy pisali, w ich twórczości można więc znaleźć wiele punktów wspólnych. Przeprowadzono liczne dochodzenia literackie i wnikliwe analizy powieści sióstr. Genialne rodzeństwo czy świetna mistyfikacja? Niektórzy badacze uważają, że Charlotte przypisała autorstwo kilku powieści młodszym siostrom, aby zabezpieczyć je finansowo na wypadek śmierci ojca. Inni mówią, że spory udział w pisaniu niektórych książek miał ich brat Branwell.

Niejasna biografia, pseudonimy, kontrowersje wokół autorstwa… Jak było naprawdę? Prawdopodobnie się nie dowiemy. Jedno jest pewne – Charlotte, Emily i Anne kojarzą się z powieściami ponadczasowymi. Świadczą o tym m.in. liczne wznowienia, adaptacje i ekranizacje tych książek. Tajemnice sióstr Brontë dodatkowo podsycają zainteresowanie wokół ich twórczości.

Więcej podobnych treści oferuje urocznica.pl. Blog o stylu życia i literaturze. Strona o szerokiej tematyce. Znaleźć tam można np. poradniki lifestylowe. Przede wszystkim wejdźcie jednak w zakładkę Literatura – urocznica.pl!

Zdjęcia przesłane przez Reklamodawcę

Przeczytaj także