Shadow

Jak dbać o psa? Podstawowa pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja czworonoga nie oznacza jedynie dbałości o kwestie estetyczne. Przede wszystkim obejmuje ona zabiegi, które konieczne są do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia naszego pupila.

Do systematycznej pielęgnacji musimy zacząć przyzwyczajać psa już od szczenięcia. Jeżeli w początkowym okresie zaniedbamy tę kwestię, późniejsza pielęgnacja może okazać się dla psa nieprzyjemnym doświadczeniem.

Co trzeba wiedzieć o sierści psa?

Istnieje kilka podstawowych typów sierści u psów:

  • krótka,
  • średnia,
  • długa,
  • szorstka.

Szata może być dwuwarstwowa, co oznacza, że będzie składać się np. z szorstkiego włosa okrywowego, ale za to z miękkiego (krótkiego) podszerstka. Natomiast same włosy zakorzenione są mieszkach skórnych, które z kolei łączą się z gruczołami łojowymi, produkującymi łój. Składnik ten, poza nadawaniem sierści połysku, zapewnia także izolację. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dostosowanie częstotliwości mycia psa i rodzaju kosmetyku, który użyjemy. Jeżeli będzie zbyt silny dla skóry czworonoga, ucierpi na tym zarówno wygląd sierści, jak i komfort psa.

Jak często czesać sierść psa?

Najmniej wymagające pod względem pielęgnacji sierści, są psy krótkowłose. Wystarczające w tym przypadku okazuje się cotygodniowe szczotkowanie miękką szczotką oraz przecieranie rękawicą. Psy o sierści średniej długości oraz z obfitym podszerskiem należy natomiast czesać trzy razy w tygodniu. Oczywiście najwięcej czasu wymagają psy o sierści długiej, które powinny być czesane najlepiej codziennie. Dlaczego? Długa sierść szybko się filcuje, co powoduje nie tylko tworzenie się kołtunów, ale także odparzanie skóry zwierzęcia.

Poza czesaniem, niektóre psy wymagają także regularnego trymowania martwych włosów. Taki zabieg konieczny jest w przypadku psów szorstkowłosych, np. terierów czy sznaucerów.

Czym pielęgnować sierść?

Poza podstawowymi narzędziami (szczotką i grzebieniem), warto zaopatrzyć w się w pełny zestaw do pielęgnacji sierści. W jego skład wchodzi zwykle szczotka szpilkowa, szczotka z włosa i gumowa, a także metalowe grzebienie posiadające szeroki rozstaw zębów (różnej długości). Do pielęgnacji potrzebne są też tępo zakończone nożyczki, degażówki, grzebienie i nożyki trymerskie, cicha suszarka (ale o dużej mocy). W takie narzędzia do pielęgnacji sierści psa najlepiej zaopatrzyć się w hurtowni profesjonalnych produktów dla zwierząt.

Jak kąpać psa?

  1. Zanim włożymy psa do wanny, musimy go dokładnie wyczesać.
  2. Temperatura wody powinna mieć około 38°C.
  3. Dno wanny powinniśmy wyłożyć matą antypoślizgową.
  4. Szampon należy wetrzeć delikatnie w sierść, uważając na okole nosa, oczu i uszu.
  5. Po namydleniu sierść należy dokładnie przepłukać wodą. Jeżeli pozostawimy choć trochę detergentu na skórze psa, może dojść do jej podrażnienia.
  6. W zależności od rodzaju sierści, warto na sam koniec zastosować także odżywkę.
  7. Ostatni etap to dokładne suszenie połączone z czesaniem sierści. Po tym zabiegu pies musi pozostać w pomieszczeniu przez kilka godzin.

Na co uważać szczególnie?

Uważać musimy na miejsca szczególnie wrażliwe, takie jak np. oczy. Prawidłowo zadbane są czyste, bez wydzieliny i błyszczące. Aby tak się stało musimy je regularnie przemywać specjalnymi płatkami do psich oczu lub zwilżoną wodą gazą. Nie zapominajmy też o czyszczeniu uszu. Do tego używa się zwykle gazika nasączonego wodą lub oliwką.

Jak pielęgnować paznokcie psa?

Dbanie o paznokcie u psa wygląda inaczej u szczeniaków i u zwierząt dorosłych. W przypadku szczeniaków musimy skracać część białej końcówki paznokcia specjalnym obcinaczem. Pierwsze obcinanie paznokci powinno nastąpić, gdy psiak ma 2 tygodnie.

Obcinanie paznokci psa dorosłego lepiej pozostawi weterynarzowi, ponieważ nie jest to zabieg łatwy. Paznokcie są twarde, a rdzeń nie jest już na tyle widoczny jak u szczeniaka, dlatego łatwo o skaleczenie.

Warto wiedzieć!

Strzyżenie i trymowanie psa można zlecić psiemu fryzjerowi, który posiada odpowiednie i profesjonalne urządzenia. Jednak gdy zajmujemy się psem od jego pierwszych miesięcy życia, możemy sami zaopatrzyć się w takie narzędzia. Dzięki temu jednorazowemu wydatkowi oszczędzimy na drogich wizytach u groomera. Zestaw do pielęgnacji sierści powinien zawierać profesjonalną maszynkę, trymer i nożyczki. Do tego warto kupić w dobrym sklepie dla zwierząt markowe kosmetyki, dostosowane do pH skóry psa. Pamiętajmy, że kosmetyk złej jakości (szampon, odżywka czy preparat do przemywania oczu), może podrażnić skórę psa, a nawet ją odparzyć.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *