Shadow

Ile można oszczędzić na instalacji pompy ciepła?

Pompa ciepła jest coraz popularniejszym sposobem ogrzewania domu. W artykule porównamy ten sposób dostarczania energii cieplnej do metod tradycyjnych i sprawdzimy, jakie oszczędności może przynieść korzystanie z pompy ciepła.

Tradycyjne metody ogrzewania domu a pompa cieplna

Do tradycyjnych metod ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej bez wątpienia należą kotły na różnego typu paliwo, np. kotły gazowe czy olejowe. Ich działanie polega na spalaniu paliwa, które emituje związki takie jak dwutlenek siarki, tlenek azotu, a także sadzę. W związku z tym konwencjonalne metody grzewcze uznawane są przede wszystkim za mało ekologiczne.

Pompa cieplna nie wykorzystuje do swojego działania paliwa, ale ciepło powietrza oraz wód gruntowych. Szacuje się, że pompa ok. 75% energii grzewczej pobiera właśnie ze środowiska naturalnego. Dzięki temu pompy cieplne są uznawane za rozwiązania najbardziej ekologiczne.

Pompy ciepła są również bezpieczne w użytkowaniu. Zalicza się je do tzw. „zimnych” czynników grzewczych, co oznacza, że przy ich działaniu nie są wytwarzane płomienie. Nie dotyczy więc ich zagrożenie pożarowe. Mieszkańcy domu ogrzewanego przy pomocy pompy ciepła unikają również ryzyka związanego z niekontrolowanym wyciekiem oleju czy ulatnianiem się gazu.

Czy instalacja pompy ciepła może być tania?

Instalacja pompy nie wymaga tworzenia dodatkowych przewodów spalinowych – do jej funkcjonowania nie są potrzebne np. komin spalinowy czy przyłącza takie jak przyłącze gazu. Sam montaż nie wymaga zatem wysokich nakładów początkowych, szczególnie jeśli chodzi o pompę ciepła zasilaną powietrzem. W takim przypadku nie jest konieczne wykonywanie kosztownych odwiertów do źródła dolnego, dlatego powietrzna pompa ciepła jest najtańszym rozwiązaniem. Można szacować, że koszt zakupu i instalacji takiego urządzenia nie przekroczy 25 tys. zł.

Czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?

Pompy ciepła są zdecydowanie bezkonkurencyjne jeśli chodzi także o koszty eksploatacji. Wytwarzają energię cieplną zdecydowanie taniej niż konwencjonalne metody ogrzewania. Przede wszystkim nie wymagają paliwa, więc nie ponosi się kosztów zakupu gazu, oleju czy węgla. Do ogrzewania domu oraz podgrzania ciepłej wody użytkowej wykorzystują energię elektryczną. Dzięki modernizowaniu elektrowni oraz wzrastającemu wykorzystaniu energii odnawialnej do wytworzenia prądu elektrycznego, koszty związane z jego zakupem do funkcjonowania pompy nadal są niższe niż ogrzanie domu przy zastosowaniu spalania paliw kopalnych.

Pompy działają w naszym klimacie w pełni efektywnie prawie przez cały rok, gdyż ich wydajne funkcjonowanie możliwe jest w temperaturach nawet do -25°C. Gdy nastąpi większe ochłodzenie, pompa może nie wystarczyć i wtedy należy uruchomić dodatkowe źródło ciepła. W ogólnym rozrachunku zastosowanie takiej mieszanej techniki ogrzewania da jednak znaczne oszczędności w stosunku do tradycyjnych systemów opartych np. o kotły na paliwo stałe.

Ponadto z funkcjonowaniem pompy ciepła nie wiążą się koszty konserwacji. Pompa działa całkowicie automatycznie. W związku z tym, że jej działanie nie opiera się na spalaniu, nie jest konieczne serwisowanie kotła czy czyszczenie kominów i przewodów spalinowych tak często, jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Decydując się na pompę ciepła, należy wziąć jednak pod uwagę średnie temperatury panujące w lokalizacji naszego domu. Wyboru konkretnego urządzenia dokonuje się bowiem w odniesieniu do parametrów budynku i mikroklimatu okolicy, w jakim jest położony. Im ostrzejsza zima, tym wyższe będą rachunki za ogrzewanie. Pompa ciepła będzie więc doskonałym rozwiązaniem np. nad morzem lub na zachodzie kraju, gdzie zimy są zdecydowanie łagodniejsze i temperatura rzadko spada poniżej -10°C.

Pompa ciepła zamiast klimatyzacji?

Decydując się na powietrzną pompę ciepła typu Split, inwestor może zaoszczędzić nie tylko na kosztach ogrzewania zimą, ale również na instalacji dodatkowej klimatyzacji na szczególnie upalne dni. Do chłodzenia pomieszczeń wykorzystuje się odwrócone działanie pompy i zmieniony kierunek przepływu ciepła. Dzięki temu urządzenie może być wykorzystane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń.

Pompa ciepła jest zdecydowanie rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż ogrzewanie metodami konwencjonalnymi. Zalicza się ją również do systemów grzewczych o wysokim poziomie ekonomiczności. Porównanie budynków o podobnych parametrach pozwala stwierdzić, że średnie koszty roczne ogrzewania przy użyciu pompy ciepła są dużo niższe niż przy wykorzystaniu kotłów olejowych i na gaz płynny. Ogrzewanie wysokosprawnym kotłem kondensacyjnym może okazać się nieznacznie tańsze. Dokonując analizy budynku można jednak znaleźć model pompy o wyższej efektywności (wyższym COP) i dzięki temu obniżyć koszty ogrzewania – a wtedy pompa staje się bezkonkurencyjna.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *