Ta wyjątkowo piękna i niewybredna roślina ozdobi każdą posesję i nada jej egzotyczny charakter. Krzew potrafi osiągnąć wysokość 2-3 metrów, zachwycając ażurową, rozwichrzoną koroną o pastelowej, jasnoróżowej barwie. Jakie odmiany tamaryszka są dostępne do hodowania we własnym ogrodzie?
Tamaryszek, krzew o drobnych, przypominających wrzos liściach, dzięki głęboko rosnącym korzeniom, może być uprawiany nawet na ubogich czy suchych glebach i piaskach. Istnieje kilka jego odmian. Mimo że rośliny nie różnią się od siebie diametralnie, to charakteryzują je odmienny wygląd kwiatów i różne terminy kwitnienia.
Zachwyca kolorem
Korona kwiatostanu składa się z cienkich pędów pokrytych malutkimi kwiatami, które delikatnie kołysane na wietrze, mienią się odcieniami liliowego różu. Drobne, łuskowate liście mają zieloną barwę wpadającą w odcienie niebieskiego i szarości.
Tamaryszek czteropręcikowy
Ten gatunek (Tamarix tetrandra) nazywany jest drobnokwiatowym. Pojawiające się wiosną kwiaty tamaryszka są filigranowe, czterokrotne, skupione w krótkich, luźnych kiściach na końcach pędów. Ta odmiana krzewu w swojej ojczyźnie może osiągać nawet do 3-4 metrów wysokości. W polskim klimacie nie przekracza 2 metrów.
Czteropręcikowy, rozłożysty tamaryszek ma wiotkie, cienkie i nieregularnie przeplatane gałęzie, których pędy tworzą wiszące łuki pokładające się na ziemi. Pora kwitnienia tej odmiany przypada na okres od końca kwietnia do początku czerwca. Wówczas tamaryszek bardzo mnogo pokrywa się niewielkimi, igiełkowatymi liśćmi o zielonym kolorze. Jesienią przyjmują żółtą barwę i opadają przed zimą. Niewielkie subtelno-różowe kwiatki kwitną na pędach zeszłorocznych, a po przekwitnieniu wciąż pozostają na krzewie.
Podobnie jak inne tamaryszki, również i Tamarix tetrandra lubi miejsce mocno nasłonecznione i potrafi dobrze znieść suszę. Zimą warto zadbać o to, by nie przymarzał. Ta odmiana doskonale sprawdzi się w większości przydomowych ogrodów czy na działkach letniskowych. Ładnie wkomponuje się w zieleń miejską, będzie też rosnąć na terenach leśnych i nadmorskich (nie przeszkadza nawet lekkie zasolenie ziemi).
Tamaryszek pięciopręcikowy
Tamarix ramosissima to gatunek rozgałęziony o bardziej wyrazistych, małych, jasnoróżowych, pięciokrotnych kwiatach, tworzących wiechowate kwiatostany, z daleka przypominające gęstą mgłę. Odmiany Pink Cascade i Rubra mają ciemnoróżowe kwiaty. Rozwijają się na pędach tegorocznych, kwitną w okresie letnim (przełom lipca i sierpnia). Tamaryszek rozgałęziony docelowo może osiągać wysokość do 3 metrów, ale zwykle jest to około 50 cm.
Walory tej rośliny to przede wszystkim ozdobne kwiaty, jest ona również miododajna i ma obłędny zapach.
Podobnie jak inne odmiany i ta lubi suche i ubogie gleby w miejscu dobrze nasłonecznionym. Ozdobi zarówno przestrzeń miejska, parki, ogrody japońskie, skalne, jak i ogrody przydomowe, żywopłoty.
Tamaryszek francuski
Tamarix gallica, czyli kwitnący od czerwca do sierpnia tamaryszek francuski, również ma pięciokrotne, różowe kwiaty tworzące puchate grona na tegorocznych pędach, jednak po przekwitnieniu, opadające. Jest odporny na przemarzanie. Potrafi dorastać do 3 metrów, a szerokość nieregularnej, złożonej z cienkich, rózgowatych pędów korony, osiągnie około 1,5 metra. Krzew wytwarza krótki, nieforemny pień, jego liście są drobne, łuskowate i gęsto osadzone na pędach. Mają szarozieloną bądź zieloną barwę i zimą opadają.
Krzew potrzebuje słonecznego lub półcienistego stanowiska i lekkiej, piaszczystej gleby o umiarkowanej wilgotności.
Tamaryszek francuski pięknie się rozrasta, dlatego wymaga miejsca. Doskonale sprawdzi się jako ozdoba miejskiego parku lub dużego ogrodu. Lubisz piękne krzewy w ogrodzie? Zapoznaj się koniecznie z artykułem: Berberys: piękny krzew i domowy antybiotyk