Shadow

Jak usunąć plamy

usuwanie plam

usuwanie plam

Atrament

Zamoczyć w gorącej wodzie z solą, a potem polać plamę spirytusem. Można również użyć soku z cytryny, bądź gorącego mleka. Następnie wyprać w gorącej wodzie.

Jagodach

Z rąk – usuwa się sokiem cytrynowym, z lnu – kwaśnym mlekiem – moczy się w nim tkaninę około 30 minut. Z wełny plamy po jagodach można usunąć cytryną, zaś z jedwabiu – spirytusem. Niezależnie od wybranej metody na koniec tkaninę płuczemy w ciepłej wodzie.

Herbacie

Świeże posypać solą, a następnie wyprać w gorącej wodzie,. Zaś stare plamy namoczyć gliceryną i wypłukać wodą utlenioną. Plamę można również namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Potem wyczyścić alkoholem.

Kawa i kakao

Świeże plamy zmyć ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny, następnie spłukać. Stare plamy ścieramy szmatką nasączoną gorącą wodą z dodatkiem boraksu lub amoniaku. Potem wystarczy wyprać w mydlanej wodzie.

Krew

Prać w lodowatej wodzie lub płukać w zimnej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Jeśli plama stara długo moczyć często zmieniając wodę na czystą i zimną, a następnie wyprać w mydle również w zimnej wodzie, aż na koniec wyprać w proszku.

Herbaty

Plamę namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Potem wyczyścić alkoholem.

Pomadka do ust

Zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam, a jeżeli barwnik nie rozpuści się zastosować alkohol metylowy.

Wino

Zestarzałe plamy z wina usuniemy używając pianki do golenia. Zwilżoną gąbką wycieramy plamę, a następnie delikatnie ścieramy pozostałą piankę.

Wosk – tkaninę obłożyć kostkami lodu lub włożyć do zamrażalnika, a następnie wykruszyć wosk. Można też włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem metylowym.

Jajka

Zaprać plamę w ciepłej wodzie z amoniakiem, a następnie wyprać. Świeże wystarczy namoczyć w zimnej wodzie. Pamiętaj – nigdy plam z jajka nie płuczemy w gorącej wodzie!

Plamy z farby

Czyścić benzyną, bądź denaturatem. Plamy usuwać można też wywabiaczem do plam i płukać alkoholem. Plamy z farby do włosów można pozbyć się poprzez potarcie jej wodą utlenioną – następnie trzeba plamę wypłukać bardzo dokładnie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *