Shadow

Rodzaje jesiennych nalewek

Lato to czas kiedy w owocach można przebierać do woli, jednak nie znaczy to, że letnimi smakołykami nie można cieszyć się w nieco odmiennej formie w trakcie zimnych miesięcy, zapewniając sobie energię z minionych słonecznych dni. Mowa oczywiście o nalewkach. Nalewki razem z przetworami robi się na potęgę w okresie jesiennym. Obecnie czasy się zmieniły, do swoistych korzeni wracają młodzi konsumenci, szukający ciekawej odskoczni.

Z czego można zrobić nalewkę?

Praktycznie ze wszystkiego. Rodzajów nalewek jest tyle co owoców plus jeszcze trochę. Ilość najróżniejszych wariantów można przygotować dość szybko, dlatego warto też poza składnikami i rozlewniczym sprzętem zaopatrzyć się w etykiety na nalewki żeby nie pogubić się w przygotowanych zapasach. Nalewka to wyciąg z owoców oraz ziół (a niekiedy nawet z warzyw – nalewka z kiszonych ogórków może wydawać się niecodzienna, a jej walory smakowe oraz zbawienny wpływ na zdrowie jest bardzo ceniony). Jeśli zaczynamy dopiero robić swoje pierwsze nalewki warto trzymać się czysto owocowych przepisów, które nie wymagają dużej ilości składników oraz nieustannego doglądania. Przygotowanie również artykułów pobocznych jak etykiety na nalewki, butelki, czy ozdobne korki pozwoli uzyskać efekt finalny. Trunek to również prezencja, a nie jedynie smak.

Do nalewek dla słodkości warto dodać smakowych syropów lub nawet miodu. W internecie bez większych problemów znajdziemy przepisy na takie nalewki jak z mirabelek, porzeczek, aloesu, agrestu, jabłek, pigwy (szczególnie popularna w spożyciu w okresie jesieni) oraz wiele innych.

Nalewki zyskują na znaczeniu

Wraz z coraz większym zainteresowaniem ze strony młodszego pokolenia polską tradycją przepisy na nieraz dość ciekawe nalewki nie są trudne do znalezienia. W sieci funkcjonują specjalistyczne fora oraz strony dedykowane przygotowywaniu domowego alkoholu, można też bez większych problemów zaopatrzyć się w fachową literaturę. Duże zapotrzebowanie równa się dużej ilości sklepów, gdzie będzie można kupić niezbędny sprzęt jak np. prasy do owoców, pojemniki do fermentacji, ozdobne butelki, etykiety na nalewki, czy zakrętki. By rozpocząć własną produkcję wcale nie trzeba wiele zainwestować. Warto wcześniej sprawdzić jaki prosty przepis najbardziej podejdzie pod nasze kubki smakowe i przygotować na jesienne chłody kilka butelek. Proste przepisy pozwolą cieszyć się efektami, bez ryzyka, że rzucimy się z przysłowiową motyką na słońce. Jeśli efekty sprostają naszym oczekiwaniom, to z większym zapałem wrócimy do hobby w przyszłości.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *