Niejedna z Was na pewno ma w domu meble skórzane. Są niewątpliwie dużą ozdobą każdego salonu, dodają mu stylu i klasy. Jednak jak na każdym innym materiale, na skórze także pojawiają się nieproszone plamy. Skóra jest nie tylko bardzo estetycznym materiałem, ale także najtrwalszym. Jednak mimo wszystko wielu sytuacji nie da się uniknąć. Najważniejsze jest to, aby każdą plamę usuwać jak najszybciej, najlepiej zaraz po jej pojawieniu się. Wtedy zdecydowanie łatwiej Ci będzie się jej pozbyć.
Skóra jest materiałem naturalnym, przez co doskonale reaguje na wpływ otoczenia zewnętrznego. Z czasem użytkowania wyparowują substancje zabezpieczające skórę przed zmianami temperatury, wilgotnością, a także potem. Powoduje to przesychanie skóry, które prowadzi do jej twardnienia, a następnie pękania. Dlatego istotna jest pielęgnacja i konserwacja skóry. Warto jej dokonywać od 2 do 4 razy do roku, specjalnie przeznaczonymi do tego środkami.
Często pojawiającymi plamami na meblach są plamy z atramentu. Jak sobie z nimi radzić? Spryskaj plamę lakierem do włosów i zetrzyj czystą szmatką. Innym sposobem jest szybkie spłukanie plamy – jeśli jest w miarę świeża, po czym użyć detergentu. Można także spróbować usunąć ją szmatką nasączoną sokiem z cytryny i salmiakiem. Plamy z długopisu można usunąć przecierając plamę sokiem z cytryny, bądź kwaśnym mlekiem. Resztki usuń wilgotną ściereczką.
Kolejną, często spotykaną plamą jest plama z tłuszczu. Zbierz szybko pozostały smar, czy tłuszcz papierowym ręcznikiem, bądź bibułą. Następnie posyp zaplamione miejsce talkiem, mąką ziemniaczaną lub pudrem. Pozostaw proszek na 4 h, a następnie go zetrzyj. Można także przetrzeć zabrudzone miejsce ściereczką namoczoną detergentem rozcieńczonym w ciepłej wodzie. Następnie należy zetrzeć pozostałości ściereczką namoczoną w samej wodzie. Tak samo należy postępować z plamami z masła.
Plamy ze szminki należy usuwać benzyną, bądź czyścić wywabiaczem do plam. Jeśli pozostaną pozostałości, możesz użyć alkoholu metylowego, a następnie przetrzeć ściereczką namoczoną w zimnej wodzie. Natomiast plamy z podkładu do twarzy należy czyścić za pomocą ściereczki namoczonej w rozcieńczonym detergencie, a na koniec potrzeć ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie. Plamy z lakieru do paznokci można usunąć za pomocą octanu amylu, bądź acetonu. Resztki zetrzyj wilgotną ściereczką. Podobnie lakier do paznokcie – także możesz go czyścić za pomocą octanu amylu, a następnie przetrzyj wilgotną ściereczką.
Plamy z pleśni należy usuwać za pomocą i szklanki wody zmieszanej z jedną szklanką alkoholu. Następnie namoczoną szmatkę w tej miksturze i przetrzyj dokładnie powstałą plamę. Następnie zostaw do wyschnięcia. Świeże plamy można czyścić także pocierając ściereczką namoczoną w wodzie utlenionej. Skórę należy także w tej sytuacji przetrzeć antyseptycznym środkiem do płukania ust, po czym przetrzeć zwilżoną w zimnej wodzie ściereczką.
Plamy z piwa należy przetrzeć czystym octem, po czym przetrzeć ściereczką zwilżoną ciepłą wodą. W przypadku plam z gum do żucia, odczekaj aż stwardnieje. Później przyłóż do niej kostkę lodu umieszczoną w foliowym woreczku. Gdy już stanie się całkiem twarda, oderwij ją. Ewentualne pozostałości nagrzej suszarką i zetrzyj czystą szmatką.
A teraz bardziej „ekstremalne” i nieprzyjemne plamy, które niestety też się pojawiają.
Plamy powstałe z krwi, bądź moczu potrzyj czystą wilgotną szmatką, po czym poczekaj aż sama wyschnie. Można spróbować także wyczyścić plamę za pomocą wody z dodatkiem soli. Pozostałe plamy można przetrzeć wodą utlenioną, a na końcu wilgotną szmatką. Plamy z wymiocin należy najpierw wysuszyć, po czym zeskrobać. Zabrudzone miejsce należy przecierać ściereczką zamoczoną w wodzie z sobą i detergentem. Następnie należy ją przetrzeć ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.