Shadow

„Brudna piłka” – recenzja książki

W Polsce Piłka Nożna jest jednym z bardziej popularnych sportów. Większość z nas uwielbia spędzać wieczory na oglądaniu filmów, szczególnie dotyczy się to męskiej części. Oglądanie meczy jest świetną rozrywką nie tylko w domu, ale także podczas męskich wyjść do pubu. Prawa jest jednak taka, że wiele osób skupia się głównie na samej grze. Ważny jest mecz i to by ulubiona drużyna go wygrała. Pojawia się jednak pytanie, jak wygląda ten sport zza kulis. Piłka nożna kojarzy nam się w dużej mierze z czystą rywalizacją i prawymi zagraniami. W naszym wyobrażeniu taka powinna być gra i tacy powinni być ludzie, którzy się tym sportem zajmują. Pytanie jednak jaka jest prawda?

Ostatnio bardzo głośno było o książce „Brudna Piłka. Z archiwum football leaks.”. Książka ta zdobyła bardzo dużą popularność głównie dlatego, że ukazuje przeróżne historie ze świata footballu i większość z nich jest jednak ujęta w negatywnym świetle. Afery footballowe zostały ujawnione przez grupę młodych ludzi, która była tym sportem zafascynowana. Te młode osoby chciały pokazać, że świat dzisiejszego footballu jest zniekształcony i za bardzo wyidealizowany. Książka ta poniekąd może być uznana za dobrego rodzaju kryminał. Jest więc ona idealna nie tylko dla fanów piłki nożnej, ale także dla każdego czytelnika, który jest ciekawy świata. Czy faktycznie ta książka jest warta dużej uwagi?

Znawczynią sportu nie jestem, potrafię jednak docenić ducha rywalizacji i sportowe emocje. Tą książkę potraktowałam jak ciekawą odskocznię, która może dostarczyć mi kilku nowych informacji. Po tym jak jednak zaczęłam czytać tą książkę, to bardzo szybko zatraciłam się w opisywanym tam świecie przekrętów oraz dziwnych sytuacji. Jest kilka szokujących informacji jak np. osładzano podpisanie kontraktu wielkiemu prezesowi klubu sportowego oraz w jaki sposób starano się go przekupić. Można znaleźć tam także odpowiedź na pytanie dlaczego Cristiano Ronadlo oszukiwał na podatkach, chociaż tak naprawdę posiada on pieniądze i bez problemu mógł żądany podatek zapłacić. Wielu z tych sławnych ludzi stara się także namówić nowe osoby, które dopiero co zapoznają się z tym biznesem do tego by oszukiwały państwo w sposób bardzo dyskretny i trudny do wykrycia. Według tej książki świat piłki nożnej to w gruncie rzeczy dobrze zorganizowana siatka, która zawsze w niej lub bardziej wyrafinowany sposób stara się zatrzymać jak najwięcej pieniędzy dla siebie. I wcale nie dlatego, że tych pieniędzy nie maja, ale dlatego, że owładnęła ich walka o pieniądz i to on stał się dla nich najważniejszy.

Książka ta na pewno pozwoli na rozszerzenie wiedzy o samej piłce nożnej. Mniej przynajmniej nie zniechęciła, a otworzyła oczy. Dodatkowo także jest to przyjemna lektura na zimowe wieczory. Daje informacje, jest z życia wzięta, a jednocześnie czyta się ją szybko i przyjemnie, ponieważ jest napisana lekkim językiem. Polecam tą książkę nie tylko fanom piłki nożnej, ale każdemu kto lubi zagadki i chce dowiedzieć się jak najwięcej na temat otaczającego go świata.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *