Shadow

Poznaj egzotyczną Tajlandię

Królestwo Tajlandii to niezwykłe miejsce, które od wieków fascynuje wszystkich wielbicieli podróżowania, a szczególnie miłośników kultury Azji Południowo-Wschodniej. Jest to obecnie bardzo popularny kierunek turystyczny, będący alternatywą dla ciepłych państw Europy albo Bliskiego Wschodu. Miejsce niezwykłe – ze względów historycznych nigdy niezależne od Zachodu, gdzie kultura i religia mogły się rozwijać bez przeszkód. Niezapomniane widoki, kolory, zapachy, tajskie smaki, rajski spokój, nocne szaleństwa i przyjaźni gospodarze to coś, co wyróżnia ten kraj. Jeśli chcecie zakosztować egzotyki w najpiękniejszym jej wydaniu, warto udać się właśnie do Tajlandii.

Kraj kontrastów

To państwo łączy w sobie egzotykę oraz zabytki z nowoczesną architekturą i wielkomiejskim gwarem. Z jednej strony możemy podróżować na drewnianej łodzi po malowniczych turkusowych morzach i wśród zielonej roślinności, a z drugiej – przechadzać się handlowymi dzielnicami tętniącego życiem Bangkoku. W stolicy znajduje się naprawdę wiele hoteli, zarówno tych luksusowych, jak również bardziej ekonomicznych. Jest to najbardziej zaludnione miasto Tajlandii, w którym liczebność wynosi prawie 6 mln (!). Innymi znacznie mniejszymi miastami są na przykład Nonthaburi, Pak Kret oraz Hat Yai.

Od dżungli do luksusowych hoteli

Północna część kraju jest górzysta i pokryta dziką roślinnością. Na wielu kilometrach rozciągają się poletka ryżowe, których obrzeża porasta  bujna dżungla. Te tereny stanowią prawdziwy, przyrodniczy raj. Można udać się w pieszą wędrówkę między małymi górskimi wioskami, by zakosztować lokalnej kultury i poznać zwyczaje rdzennych Tajlandczyków. Natomiast w południowej części Tajlandii znajdziemy wiele hoteli i apartamentów oraz malownicze plaże, na których można się zrelaksować.

Kiedy warto pojechać?

Klimat państwa określa się jako zwrotnikowy monsunowy, z trzema porami roku. Od marca do maja wyróżnia się porę gorącą i suchą (z temperaturą powyżej 40 stopni Celsjusza); od czerwca do października – gorącą i wilgotną; a od listopada do lutego – ciepłą i suchą. W tej ostatniej porze roku pogoda zazwyczaj jest najpiękniejsza i rzadko pojawiają się deszcze. Warto więc rozważyć wyjazd do Tajlandii w czasie polskiej jesieni i zimy, by odpocząć od nieprzyjemnej aury za oknem w ciepłym kraju – Tajlandii, zwłaszcza że w biurach podróży znajdziemy oferty wyjazdów w każdej porze roku, np.  http://www.wezyrholidays.pl/wczasy/wyniki-wyszukiwania/panstwo:Tajlandia:10/.

Najpiękniejsze zabytki

W Tajlandii na turystów czeka wiele wyjątkowych zabytków, szczególnie pradawne miasta i ruiny oraz niezapomniane buddyjskie świątynie. Możemy tu również zakosztować słynnej tajskiej kuchni, w której podstawę stanowią potrawy słodko-ostre. Lokalne produkty i gotowe smakołyki można nabyć na przykład na Khao San lub na największym na świecie targowisku o nazwie Chatuchak. Po tajskich miastach można poruszać się tuk-tukami, czyli oryginalnymi małymi wozami, przypominającymi wózki golfowe. Przejażdżka takim pojazdem to niezapomniane przeżycie, które zapamiętamy na długo.

Tajlandia to prawdziwe centrum architektury, kultury i religii – centrum buddyzmu. Jest tu więc wiele tajskich świątyń. Wśród najbardziej znanych wymienia się: Wat Phrathat Doi Suthep, Wat Pho (z rzeźbą śpiącego Buddy), Wat Phra Kaew. Te wyjątkowe budynki sakralne o długowiecznej historii można znaleźć w Bankoku i w mniejszych miastach. Często można trafić tam na modlących się buddyjskich mnichów. Tajlandia słynie ponadto z niespotykanych nigdzie indziej malowniczych plaż z białym piaskiem i turkusową wodą. Zależnie od potrzeb, możemy wypocząć na bardziej popularnych wyspach, na przykład Koh Phi Phi lub w mniej zatłoczonych, takich jak plaża Koh Lipe w parku narodowym Tarutao.

Z kolei na wyspie Koh Tao wspaniały czas spędzą miłośnicy wodnych sportów, a szczególnie nurkowie, zarówno ci profesjonalni, jak i nurkowie-amatorzy. Innymi ciekawymi atrakcjami w Tajlandii jest przejażdżka na słoniu lub rafting, czyli turystyczny spływ kajakowy lub pontonowy. Wybór którejkolwiek z nich to gwarancja niezapomnianych wspomnień na całe życie.

Wiecznie uśmiechnięci gospodarze

Tajlandczycy są znani z tego, że hucznie obchodzą swoje święta. Z tego powodu często w Tajlandii odbywają się kolorowe uliczne festiwale, bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym dla wszystkich turystów. Gwarnie obchodzi się na ulicach Nowy Rok (przypadający na kwiecień) czy Loy Gratong, podczas którego mieszkańcy wypuszczają na wodę koszyki z kwiatami i świecami. Warto zaplanować swój urlop z biurem podróży właśnie w okresie tajlandzkich świąt, by jeszcze bardziej nasycić się niepowtarzalną kulturą kraju.

Mieszkańcy Tajlandii słyną z gościnności i wiecznego optymizmu. Ciekawostką jest, że uśmiechem wyrażają niemal wszystkie emocje: euforię, zakłopotanie, a nawet smutek. Jednak najczęściej uśmiechają się, dlatego że chcą nawiązać przyjacielską relację z drugim człowiekiem, szczególnie jeśli jest to turysta.

Czy warto udać się do Tajlandii?

Na pewno w ciągu życia warto udać się w choć jedną egzotyczną podróż. Wiele polskich biur podróży np. http://www.wezyrholidays.pl/ oferuje zakwaterowanie w malowniczych zakątkach Tajlandii. To piękny i nastawiony na turystykę kraj z bogatą kulturą, którą można poznać po prostu wybierając którąś z ofert biur turystycznych.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *