Shadow

Zwiedzamy świat rowerem

Każdy z nas lubi wycieczki rowerowe, jednak najczęściej wybieramy na nie najbliższą okolicę. Może warto się zastanowić, przygotować i wybrać w nieco dłuższą trasę? Może tak wycieczka kilkudniowa i objazd po kraju, a może wycieczka za granicę, która zajmie nam kilka tygodni?

Długie wycieczki rowerowe, z objazdem kraju czy nawet kontynentu są coraz modniejsze i coraz więcej ludzi się na nie decyduje. Jest to pewnie spowodowane tym, że większość swojego życia spędzamy w samochodzie i dlatego pragniemy odmiany.

Aby taka długa wycieczka rowerowa się udała, to musimy się do niej odpowiednio przygotować. Podstawą jest oczywiście dobry rower, odpowiedni ekwipunek i oczywiście dobra kondycja. Zatem gdy będziemy kompletować sprzęt to jednocześnie musimy zadbać o swoje mięśnie, tak, aby potem nie było w trasie niespodzianek. Oczywiście dotyczy to osób, które, na co dzień nie uprawiają żadnych sportów i tutaj należy odpowiednio wcześniej zacząć treningi przygotowujące. Rozpoczynamy je od ćwiczeń rozciągających i delikatnej gimnastyki. Róbmy to jednak systematycznie, tak aby ciało się przyzwyczaiło i nabrało mocy. Oczywiście róbmy też wycieczki rowerem, aby sprawdzić swoją wydolność i aby ją pogłębiać.

Wspomnieliśmy tutaj o dobrej jakości rowerze, jednak wcale nie oznacza to, że ma być on nieziemsko drogi. Pamiętajmy, że nie zawsze, jakość idzie w parze z ceną. Przy kupnie nowego roweru zwracajmy uwagę na to, aby miał w miarę szerokie opony, aby miał bagażnik, dobre hamulce, błotniki i oświetlenie. Jeżeli jesteśmy już właścicielami jednośladu, to wystarczy sprawdzić jego stan techniczny i można wyruszać w trasę.

Warto dokupić do roweru specjalne torby na bagaże, które umocujemy na bagażniku i na ramię. Pamiętajmy o tym, gdyż w plecaku nie za wiele się przecież zmieści.

Nie wolno nam zapominać o tym, aby zabrać ze sobą podręczne narzędzia, tak, aby można było drobne usterki naprawić samodzielnie. Pamiętajmy o zapasowej dętce i o pompce, bo to one w trasie najczęściej ulegają awarii.

Gdy rower mamy gotowy, to czas pomyśleć o swoim ubraniu, które musi być wygodne, ciepłe i musi nas ochraniać przed deszczem. Obecnie w sklepach jest duży wybór tego typu ubrań i każdy bez problemu znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

W bagażu podróżnika musi się znaleźć oczywiście podręczna apteczka, podstawowe leki i koc termiczny. Nie zapominajmy też o telefonie komórkowym, aparacie czy kamerze. W trakcie wycieczki na pewno napotkamy na wiele ciekawych miejsc wartych uwiecznienia.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *