Shadow

Zastanawiasz się nad ogrzewaniem gazowym? Poznaj zalety i wady takiego rozwiązania

top_ogrzewanie_gazowego

Wybierając sposób ogrzewania domu, warto rozważyć instalację gazową. Podobnie jak wszystkie rozwiązania, także i kotły gazowe mają zarówno wady, jak i zalety. Z jednej strony są wygodne, oszczędne i czyste, z drugiej zaś wymagają dużego nakładu finansowego podczas montażu. Konieczne jest także załatwienie odpowiednich formalności, co może wiązać się z długim czasem oczekiwania.

Sprawdź takie ile można zaoszczędzić na instalacji pompy ciepła >> link

Ogrzewanie gazowe – jak to działa?

Ogrzewanie domu za pomocą gazu może odbywać się na dwa sposoby. Po pierwsze, można podłączyć dom do sieci gazowej zewnętrznej. Po drugie, można zdecydować się na gaz płynny, który przechowywać będziemy w zbiorniku na działce. Niezależnie od tego, jakie źródło gazu wybierzemy, konieczne jest przeprowadzenie analogicznych prac. Polegać one będą na wykonaniu przyłącza oraz instalacji gazowej wewnętrznej, doprowadzającej paliwo do kotła. Ciepło, które powstanie w kotle podczas spalania gazu, rozprowadzane jest po domu za pomocą instalacji centralnego ogrzewania.

Zalety kotła gazowego

Podstawową zaletą instalacji gazowej jest wygoda użytkowania. Kocioł na ten rodzaj paliwa działa bezobsługowo – wystarczy zaprogramować jego pracę i dokonywać corocznych przeglądów. Nie ma konieczności dorzucania paliwa czy czyszczenia paleniska, jak w przypadku pieca na węgiel. Co więcej, kotły gazowe doskonale sprawdzają się także w podgrzewaniu wody użytkowej, dzięki czemu nie musimy instalować osobnego urządzenia w tym celu. Wybierając model kotła, warto zwrócić uwagę na urządzenia kondensacyjne, cechujące się wysoką sprawnością. Pozwolą one znacznie obniżyć rachunki za gaz. Kolejną zaletą ogrzewania gazowego jest czystość i oszczędność miejsca. Niewielkie piece gazowe, o mocy do 30 kW, nie muszą być umieszczone w osobnym pomieszczeniu. Świetnie sprawdzą się zatem w małych domach, w których nie ma możliwości wydzielenia kotłowni. Dodatkowa oszczędność miejsca wynika z faktu, że nie potrzeba miejsca na składowanie opału.

Wady instalacji gazowej

Do wad ogrzewania gazowego należy ograniczenie dostępności, wynikające z faktu, że nie wszędzie w naszym kraju mamy rozbudowaną sieć gazową. W miejscach o rozproszonej zabudowie może okazać się to nieopłacalne. Oczywiście zawsze możemy zdecydować się na zamontowanie zbiornika z gazem na działce. Należy pamiętać, że zbiornik powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od innych obiektów – zarówno tych stojących na naszej działce, jak i na działkach sąsiadujących. Czynnikiem zniechęcającym do instalacji gazowej są formalności, które trzeba załatwić w zakładzie gazowym. Konieczne jest także wykonanie projektu instalacji, co wiąże się z kosztami. Kolejną wadą instalacji gazowej są wysokie koszty inwestycyjne: zaprojektowanie i wykonanie przyłącza oraz instalacji wewnętrznej, zakup i montaż kotła to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ogrzewanie gazowe ma swoich zwolenników i przeciwników. Warto poznać plusy i minusy tego rozwiązania oraz rozważyć je pod kątem własnego domu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *