Shadow

Szlakiem Parków Narodowych w Chorwacji.

Chorwacja to znany i lubiany przez naszych rodaków kierunek wakacyjny. Stosunkowo blisko, ceny w miarę rozsądne, a w zamian słoneczna pogoda, piękne plaże, zabytki i pyszne jedzenie. Cóż chcieć więcej?

Większość turystów wybiera się do Chorwacji latem, wiosna lub wczesną jesienią. Jest to oczywiście podyktowane warunkami pogodowymi, które wówczas występują, a także i cenami. Wiosną i jesienią jest o wiele tanie niż w sezonie letnim.

Najczęściej wakacje chcemy spędzić blisko wybrzeża, dlatego kierujemy się zazwyczaj do miejscowości położonych nad Adriatykiem, czyli w południowo- zachodniej części tego kraju.

Wybrzeże słynie z wielu znanych i obleganych miejscowości turystycznych, jest więc gwarno, tłoczno ale też bardzo ciepło i wakacyjnie.

Choć niewątpliwie wybrzeże wiedzie prym w wyborach wakacyjnych, to warto pokusić się i wybrać nieco dalej w głąb tego kraju i poznać wiele ciekawych miejsc.

Chorwacja słynie z pięknych Parków Narodowych, które rozsiane są po całym kraju. Warto więc przed wyjazdem sprawdzić gdzie one się znajdują i potem wybrać się na małą wycieczkę. Bez względu na to, który park zechcecie odwiedzić, to z całą pewnością nie pożałujecie tego kroku. Poniżej krótka charakterystyka Parków Narodowych w Chorwacji:

1.Park Narodowy Jezior Plitwickich, który jest położony w środkowej części Chorwacji, jakieś 140 km od Zagrzebia. Park jest wpisany na światową listę UNESCO i naprawdę jest to miejsce, które zapamiętamy na całe życie. Na jego obszarze znajdują się krasowe jeziora, które połączone są wspaniałymi wodospadami. Pomiędzy jeziorkami i wodospadami można się przemieszczać i podziwiać z bliska cudowną florę i faunę. Tę możliwość mamy dzięki rozmieszczonym wszędzie specjalnym kładkom i tutaj niestety trzeba bardzo uważać z dziećmi.

2.Park Narodowy Krka jest położony w środkowej Dalmacji, nieco bliżej wybrzeża, więc wszyscy plażowicze powinni się tam koniecznie wybrać. Park zachwyca różnorodnością przyrody, ptaków, zwierząt, a gdy dodamy do tego kaskady wodospadów, tajemnicze jeziorka to będziemy mieć przedsmak tego, co czeka nas na miejscu.

3.Park Risnjak znajduje się na granicy klimatu śródziemnomorskiego, górskiego i umiarkowanego. Panuje więc tam bardzo zmienna pogoda i musimy się do tego przygotować. W jednej chwili będzie bowiem świeciło słoneczko, a kawałek dalej natrafimy na ulewny deszcz i wiatr. Region parku jest bardzo różnorodny, nieco dziki i mniej przystępny dla człowieka niż pozycje powyższe. Jest to jednak prawdziwa gratka dla miłośników unikalnych gatunków roślin, zwierząt i ptaków. Możemy je podglądać, obserwować i podziwiać w pięknym i naturalnym środowisku. Można tam spotkać niedźwiedzie, dziki, wilki i dzikie koty.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *