Shadow

Piękny ogród, który nie wymaga ciągłej pielęgnacji

bee-1575219_1280

Każdy z nas pragnie mieć piękny, kolorowy i zadbany ogródek. Jednak notoryczny brak czasu sprawia, że zazwyczaj zaniedbujemy go i w rezultacie nie mamy miejsca do letniego wypoczynku.

Zastanówmy się, zatem wspólnie nad tym jak zorganizować przestrzeń naszego ogrodu, aby potem nie trzeba było ciągle go pielęgnować, a mimo tego, aby był piękny. Czy to w ogóle możliwe? Możliwe, tylko trzeba starannie zaplanować i przygotować całą przestrzeń.

Pierwsza sprawa to wyznaczenie stref:, zatem w ustronnym miejscu ustawiamy altanę, a w niej wygodne fotele i stół. W pobliżu altany koniecznie powinniśmy znaleźć miejsce na grill, tak, aby podczas letnich uroczystości nie trzeba było biegać po całym ogrodzie. Altana powinna być zadaszona, tak, aby chroniła nas przed promieniami słonecznymi i przed deszczem. Podłoże w miejscu altany należy wyłożyć kamieniami, kostką lub specjalnymi podestami, które bez problemu kupimy w sklepach ogrodniczych.

Wydzielmy też zacieniony kącik dla dzieci i wstawmy im tam huśtawkę, piaskownicę i zjeżdżalnię. W tym zakątku podłoże warto wyłożyć specjalnymi gąbkami, które sprawią, że dzieciom będzie ciepło i przede wszystkim będzie też bezpiecznie.

Wyznaczmy również ścieżki do poszczególnych stref i wyłóżmy je ozdobnym grysem lub kamieniami. W ten sposób będziemy mieli mniej murawy i oczywiście trawy do koszenia.

Kolejna sprawa to oczywiście nasadzenia i jeżeli naprawdę latem nie chcemy poświęcać swojemu ogródkowi czasu, to posadźmy iglaki, które nie potrzebują zbyt częstej interwencji lub krzewy takie jak berberys. Wystarczy je raz na kilka lat lekko uformować, w upały troszkę podlać, wiosną zasilić nawozem i to wszystko. Kolor wprowadźmy do ogrodu poprzez barwne kwiaty, które kupimy w sklepie ogrodniczym. W sezonie znajdziemy mnóstwo ciekawych gatunków, które są posadzone w ozdobnych donicach, na stojakach czy wieszakach. Każdy znajdzie coś dla siebie i najważniejsze, że takie kwiaty są gotowe do powieszenia czy położenia i wymagają od nas jedynie podlewania.

Warto wsypać do doniczek specjalne granulki, które zatrzymują wodę i dzięki nim nawet podlewanie można ograniczyć do minimum.

Tak przygotowany ogród będzie cieszył oko i nie będzie wymagał latem zbyt wiele pracy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *