Shadow

Letnie dolegliwości

jetty-landing-stage-sea-sky

Przywitaliśmy już lato, czas wakacji, odpoczynku i urlopów. Będziemy odpoczywać od szkoły, od pracy, zwiedzać zabytki, poznawać nowe miejsca i będziemy delektować się pięknem przyrody. Gdy dołożymy do tego jeszcze opalanie się na plaży, kąpiele w basenach, nad jeziorem czy nad morzem, to będziemy mieć pełen obraz wakacyjnego wypoczynku.

Aby ta sielska atmosfera nie została zakłócona żadnymi chorobami czy niedyspozycjami, to warto poznać te najczęściej dopadające nas właśnie latem.

Pierwszą z takich dolegliwości, które są charakterystyczne dla okresu letniego są oczywiście wszelkie zatrucia. Zbyt słabo pilnujemy higieny rąk i dopadają nas biegunki, bóle brzucha, które wywoływane są przez groźne bakterie.

Aby uchronić się przed tą przykrą dolegliwością, to przede wszystkim należy starannie myć ręce. Nigdy też nie wolno pić wody z nieznanych źródeł i oczywiście podejrzanego jedzenia. Latem zatem zwracajmy uwagę w restauracjach, jak jest przechowywane i przyrządzane jedzenie. Pilnujmy aby w domu było zawsze wszystko chowane do lodówki i w szczególności pilnujmy tutaj naszych dzieci.

Kolejna dolegliwość pory letniej dotyczy głownie kobiet i jest zapalenie pęcherza moczowego. U wrażliwych kobiet wystarczy kąpiel w zimnej wodzie lub też w wodzie zawierającej bakterie. Nigdy więc nie kapiemy się w zbiornikach wodnych, które nie są do tego przeznaczone. Po każdym przyjściu z basenu, z nad wody bierzemy dokładny prysznic i traktujemy miejsca intymne środkami, które zawierają probiotyki. Można stosować je również jako środek zapobiegawczy i łykać regularnie w formie pastylek.

Oparzenia słoneczne plasują się tutaj w czołówce i dochodzi do nich oczywiście na plażach, gdzie prześcigamy się w osiągnięciu brązowego koloru skóry. Niestety wciąż nie stosujemy filtrów, lub stosujemy takie z niskim faktorem. W rezultacie dochodzi do groźnych poparzeń skóry, które są bolesne i nie wyglądają zbyt ładnie. Pamiętajmy jednak o tym, że na pęcherzach się może nie skończyć, gdyż poparzenia słoneczne przyczyniają się do powstawania raka skóry. Chrońmy więc skórę wysokimi faktorami filtrów, chrońmy również oczy dobrymi okularami, na głowę zakładajmy czapki i nie wystawiajmy się bezpośrednio na słońce w momencie jego najmocniejszej ekspozycji.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *