Shadow

Jak zaplanować bezpieczny urlop?

wakacje

Wakacyjne wyjazdy to nie tylko odpoczynek i zwiedzanie. Niestety, w różnych zakątkach świata czekają na turystów pewne zagrożenia. Żeby wakacyjny wyjazd był naprawdę przyjemny i bezpieczny, warto się do niego odpowiednio przygotować i zgromadzić kilka ważnych informacji.

O bezpiecznym urlopie należy zacząć myśleć już na samym początku, kiedy to zastanawiamy się gdzie pojechać. Czasem jesteśmy po prostu nieświadomi zagrożeń, jakie mogą na nas czekać w odległych zakątkach świata.

Jeśli nie chcemy podróżować zgodnie z utartym turystycznym szlakiem do Hiszpanii, Chorwacji czy Włoch, warto sprawdzić czy rejon świata do, którego chcemy się udać nie jest ogarnięty jakimś konfliktem lub czy nie mają tam miejsca niebezpieczne zawirowania polityczne. Możemy to łatwo sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które na bieżąco publikuje ostrzeżenia dla podróżnych na temat sytuacji w miejscach zapalnych. Treść opublikowanych na stronie komunikatów pozostaje aktualna do momentu jej odwołania, dlatego nie możemy sugerować się tym, że jakieś ostrzeżenie zostało wydane np. miesiąc temu.

Baza danych

Często zdarza się tak, że wyjeżdżamy w miejsca egzotyczne, gdzie trudno o nowoczesne udogodnienia, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Przed wyjazdem musimy zgromadzić wszelkie istotne informacje, które mogą być nam potrzebne w razie nagłego wypadku. Chodzi przede wszystkim o numery o służb ratowniczych oraz polskich przedstawicielstw konsularnych. Warto pamiętać, że placówki dyplomatyczne mogą nam pomóc w wielu sytuacjach np. gdy zgubimy dokumenty lub w wyniku kradzieży stracimy wszystkie pieniądze.

Jeśli jednak będziemy w miejscu mniej oderwanym od zdobyczy cywilizacji i tak warto jest mieć wcześniej przygotowane najważniejsze informacje. Dzięki temu w razie nieprzewidzianej sytuacji unikniemy nerwowego poszukiwania czy proszenia o pomoc innych turystów. Dobrym rozwiązaniem jest pobranie na smartfony aplikacji, które umożliwiają szybkie wezwanie pomocy lub zapisanie w pamięci urządzenia numerów alarmowych. Trzeba także pamiętać, że 112 to numer alarmowy, który funkcjonuje na terenie całej Unii Europejskiej.

Co kraj to obyczaj

Zaleca się także poznanie przed wyjazdem obyczajowości danego kraju lub kręgu kulturowego. Wystarczy przeczytać kilka informacji w internecie lub w przewodnikach turystycznych. Podobne, wiarygodne i aktualne informacje publikuje także MSZ. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza, gdy wybieramy się do krajów muzułmańskich.

Gotowi na wszystko

Naturalnie nie da się uchronić przed każdym nieprzewidzianym zdarzeniem. Jednak najczęstsze przykre wypadki jakie zdarzają się turystom to kradzież lub choroba. Dlatego w miarę możliwości możemy starać się przygotować również na takie zrządzenie losu. Przed kradzieżą raczej nic nas nie uchroni, zwłaszcza gdy w gęstym tłumie trafimy na kieszonkowca-zawodowca. Najłatwiej jest nie nosić wszystkich wartościowych przedmiotów w jednym miejscu i w ten sposób minimalizować straty. Istnieją także ciekawe gadżety dla podróżników, które ułatwiają przechowywanie gotówki czy kart kredytowych. Są to np. pasek z ukrytymi kieszonkami na pieniądze lub wodoodporne buty, w których można schować karty lub dokumenty.

Z kolei jeśli chodzi o przygotowanie na wypadek choroby, mamy już większe pole do manewru. Na początek należy sprawdzić wykaz zalecanych szczepień (jeśli takowy dotyczy kraju, do którego lecimy) i wykonać je z odpowiednim wyprzedzeniem. Dawki niektórych antygenów trzeba przyjmować np. pół roku przed planowanym wyjazdem. Warto także skompletować podręczną apteczkę, w której znajdą się środki przeciwbólowe, odkażające, przeciwbiegunkowe itd. Leki możemy przewieźć w dowolnej ilości w bagażu rejestrowanym – jeśli zapakujemy je do bagażu podręcznego, obsługa lotniska może nam odmówić wniesienia ich na pokład.

Zgromadzenie podstawowej wiedzy o kraju, do którego się udajemy, może nas uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu, aby nieprzewidziane zdarzenia na miejscu, nie wiązały się z przykrymi konsekwencjami.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem RTV Euro AGD.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *