Shadow

Jak skutecznie powiększyć domowy budżet?

Coraz droższe produkty w sklepach, większe wymagania członków rodziny i częste nieprzewidziane wydatki. Z dnia na dzień stajemy przed trudnymi decyzjami, jak zarządzać swoim budżetem, by móc zapewnić sobie i swojej rodzinie dobrobyt oraz jak w tym wszystkim znaleźć jeszcze fundusze na wspólne wakacje. Przedstawiamy najlepsze sposoby, dzięki którym przestaniemy się martwić, czy wystarczy nam środków na wyjazd czy wyjście do restauracji. Jak się okazuje, rozsądne wydawanie może stać się również rozwiązaniem na oszczędzanie.

Planowanie, planowanie i jeszcze raz planowanie

Pewnie nie raz spotkaliście się ze stwierdzeniem, że ułożenie dobrego planu jest kluczem do sukcesu. Zdanie to jest słuszne, dlatego niezależnie od tego, jaką ilość funduszy mamy do rozporządzenia, zacznijmy od szczegółowego zaplanowania wydatków. Pierwszym krokiem powinno być zsumowanie wszystkich miesięcznych przychodów w rodzinie. Następnie należy wypisać wydatki stałe, czyli różnego rodzaju opłaty, które tak czy inaczej będziemy musieli dokonać. Z drugiej strony podsumujmy wydatki nieregularne, takie jak nieprzewidziane naprawy, wizyty u lekarza czy wyjścia na miasto. Nie zapominajcie też o wydatkach bieżących, zliczając sumy na rachunkach i paragonach z całego miesiąca. Taki przegląd pozwoli nam ocenić, czy rzeczywiście wszystkie zakupy były niezbędne. Dzięki systematycznej kontroli możemy nauczyć się rozsądnie wydawać pieniądze.

Cel to podstawa

Aby taka analiza była skuteczna i motywacyjna, musimy wyznaczyć sobie cel. Powinien on być związany z finansami. Przykładowo: ile zamierzasz oszczędzać miesięcznie i po co? Mogą to być wakacje, może też być kurs języka. Powodów do regularnego oszczędzania jest naprawdę multum. Wszystko zależy od tego, na czym najbardziej Ci zależy.

W jaki sposób oszczędzać?

Sposobów na odkładanie pieniędzy jest sporo. Najważniejsze, by dobrać odpowiedni sposób do swoich potrzeb i możliwości. Pamiętajcie, że zawsze można racjonalnie zarządzać wydatkami. Aby tego dokonać, musimy wyzbyć się emocji wychodząc np. do sklepu. Najlepszą metodą będzie wcześniejsze planowanie zakupów, dzięki czemu unikniemy kupowania pod wypływem impulsu.

Kolejny sposób na oszczędzanie pieniędzy, to kupowanie produktów na różnorodnych przecenach oraz uczestniczenie w programach lojalnościowych, poprzez założenie karty stałego klienta w danym sklepie. Dzięki temu możemy liczyć na wiele zniżek lub zbieranie punktów, które potem możemy wydać w sklepie.

Nie bój się technologii!

Internet daje wiele możliwości efektywnego oszczędzania. Możemy przykładowo założyć konto internetowe, dzięki któremu będziemy mieć możliwość uczestniczenia w wielu atrakcyjnych aukcjach internetowych. W takich miejscach niektóre przedmioty możemy kupić nawet 50% taniej! Wykorzystywanie Internetu w oszczędzaniu może także odbywać się poprzez posługiwanie się porównywarkami cenowymi. Jest to najbardziej przydatne w przypadku, gdy chcemy zakupić np. sprzęt AGD czy RTV.

Oszczędzaj na dostawach!

Często zastanawiając się, czy zrobić zakupy przez Internet czy w sklepie tradycyjnym, przeszkodą może być droga przesyłka. Jest na to jednak sposób. Od niedawna dostępna jest aplikacja Poyade.com, dzięki której dostawa może być naprawdę tania – wszystko zależy od tego, jaką cenę wynegocjujemy z kierowcą. Zamiast płacić krocie firmie kurierskiej, sprawdźcie, czy na danej trasie są dostępne przejazdy. Platformę możecie wykorzystać też do dodatkowego zarobku, jeżeli tylko wykażecie się chęcią przewiezienia komuś innemu paczki z miejsca na miejsce. Może to być sposób na oszczędzanie kosztów paliwa, ale też jako dodatkowy zysk, który przeznaczycie np. na wspólne wakacje z rodziną.

Jak widać sposób na skuteczne oszczędzanie jest naprawdę sporo. Warto poświęcić chwilę na skrupulatne zaplanowanie wydatków i swojego czasu. Dzięki temu możemy nie tylko oszczędzać, ale i dodatkowo zarabiać.

Sprawdź takie ile można zaoszczędzić na instalacji pompy ciepła >> link

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *