Shadow

Jak przygotować najpopularniejsze staropolskie potrawy Wielkanocne?

Wielkanoc to doskonała okazja na przygotowanie oraz skosztowanie tradycyjnych, staropolskich potraw. Przed przystąpieniem do pracy, warto jednak opracować odpowiedni plan działania, zapoznać się z przepisami oraz zadbać o zrobienie zakupów. Pozwoli to uniknąć stresującego pośpiechu oraz sytuacji, w której niezbędne składniki zostaną wykupione lub okażą się zbyt drogie.

Kiedy najlepiej zrobić zakupy?

Wiele produktów niezbędnych do przygotowania wielkanocnych specjałów warto kupić wcześniej. Cukier, mąka czy masa makowa posiadają wystarczająco długi termin przydatności do spożycia, dzięki czemu nie zdołają zepsuć się przed Wielkanocą. Podczas wcześniejszych zakupów warto pamiętać także o ewentualnych ozdobach i prezentach. Bardzo często koszty najbardziej pożądanych artykułów wzrastają bezpośrednio na kilka dni przed świętami, podobnie jak ceny produktów spożywczych. Wskazane jest także zaplanowanie listy świątecznych obowiązków, które spełniane będą przez wszystkich członków rodziny. Warto dokładnie określić, jakie konkretne produkty będą potrzebne do przygotowania wielkanocnego śniadania oraz innych posiłków. Dzięki temu świąteczne spotkanie z najbliższymi dopięte zostanie na ostatni guzik. Po przygotowaniu listy, można już stopniowo zacząć uzupełniać wszystkie potrzebne zapasy.

Świąteczne śniadanie

Staropolskie potrawy Wielkanocne opierają się głównie na tradycyjnych składnikach. Na stole nie powinno zabraknąć przede wszystkim jajek i chleba, a dla osób nie stroniących od miasta – także wędlin. Święta to jednocześnie idealna okazja do rozkoszowania się smakiem najbardziej wyczekiwanych dań, na których przyrządzenie warto znaleźć czas także w innych porach roku. Należy do nich na przykład pasztet z jajek, uzupełniony ziołami i natką pietruszki. Dobrym pomysłem może być wielkanocny żurek z grzybami, przygotowywany na własnym zakwasie. Pieczoną białą kiełbasę podawać można z wielkanocną sałatką, na przykład z soczewicy, ziemniaków, groszku, marchewki oraz jajek. Efektownym uzupełnieniem świątecznego śniadania mogą być szaszłyki z jajkami, uzupełnione pomidorkami koktajlowymi oraz szynką. Zamiast kurzych, wykorzystać można również jaja przepiórcze. Doskonale smakują z galaretą, groszkiem zielonym, marchwią oraz kukurydzą.

Staropolskie potrawy na Wielkanoc

W poszczególnych regionach Polski popularnością cieszą się różne staropolskie potrawy wielkanocne. Na Podkarpaciu stałym elementem śniadania jest chociażby handzlowska serwatka, mająca postać klarowanego płynu o kwaśno-maślanym smaku z wyczuwalną nutą wędzonki oraz chrzanu. Serwatka powinna być przygotowana na kilka dni przed świętami, zdążyła zakisnąć. Następnie jest ona podgrzewana i uzupełniana skórkami chleba, chrzanem, boczkiem, kiełbasą oraz jajkami. Podkarpacie słynie także ze świątecznego sera podsuszanego, przygotowanego na Wielkanoc przez mieszkańców Krzeszowa. Wyrób ten podawany jest z barszczem i posiada delikatnie kwaśny smak. Stół warto uzupełnić także zupą, na przykład znaną z Małopolski krzonówką chrzanową z jajkami oraz wędliną.

Desery na Wielkanoc

Do najpopularniejszych wielkanocnych deserów należą mazurki, jednak nie są to rodzime specjały. Pochodzą ze Wschodu, a do Polski najprawdopodobniej przywiezione zostały przez Turków. Swoją nazwę zawdzięczają mazurskim gospodyniom, które jako pierwsze zaczęły je wypiekać po tej stronie granicy. Ciekawym regionalnym deserem może być natomiast kujawiok, czyli kujawska baba drożdżowa z rodzynkami. Wypiek ten posiada charakterystyczny karbowany kształt i zazwyczaj udekorowany jest lukrem lub cukrem pudrem. Dodawano do niego dawniej również szafran, celem wzmocnienia żółtej barwy. Inny popularny tradycyjny polski wypiek to jajecznik, mający postać placka wypieczonego z mąki pszennej oraz żółtek. Dużym powodzeniem cieszy się również strucla, dawniej wypiekana w kształcie długiego pieroga, uplecionego w charakterystyczny warkocz. Specjałem wielkanocnym od lat są również rozmaite serniki, zazwyczaj przygotowywane na podstawie masy serowej zapieczonej na drożdżowym, kruchym lub półkruchym cieście.

Gdzie zrobić zakupy na Wielkanoc?

Wielkanocny szał zakupów może być wyjątkowo wyczerpujący. Okres świąteczny związany jest ponadto z całym szeregiem innych obowiązków do spełnienia, w związku z czym znaczenie ma każda stracona godzina. Obecnie idealnym rozwiązaniem jest możliwość dokonywania wielkanocnych zakupów bezpośrednio przez internet. Takie rozwiązanie oferuje coraz większa liczba sklepów, nie tylko tych należących do największych sieciówek gastronomicznych. W ten sposób uzyskać można dostęp do świątecznego asortymentu, który stanowi nierzadko tańszą i bardziej rozbudowaną alternatywę dla propozycji sklepów naziemnych. Taką ofertę posiada firma K&M, czyli delikatesy w Warszawie umożliwiające zrobienie zakupów z dostawą do domu. Wybrane produkty zostaną bezpiecznie spakowane i sprawnie dostarczone pod wskazany adres. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, a także uniknięcie stresujących tłumów w ciągu kilku ostatnich dni przed świętami.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *