Shadow

Wiosenne porządki w ogrodzie? Dowiedz się, jak wybrać dobry szpadel

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią nadchodzi czas na prace porządkowe w ogrodzie. Zanim jednak zabierzemy się za wiosenne porządki, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. W naszym asortymencie nie może zabraknąć między innymi szpadli.

Pierwsze szpadle były w całości wykonane z drewna, jednak wraz z odkryciem metali, zaczęto z nich wytwarzać ostre końcówki narzędzi. Znacznie ułatwiało i przyspieszało to pracę, a jednocześnie niwelowało konieczność korzystania z długa rozkruszającego ziemię.

Podstawowy podział szpadli

Szpadle są jedną z odmian łopat. Zostały tak skonstruowane, by umożliwiały kopanie oraz przenoszenie ziemi. Podstawowy podział szpadli, uwzględniający ich zastosowanie, wyróżnia modele do kopania i rycia oraz łopaty do załadunku i przemieszczania materiałów.

Grupę narzędzi do kopania i rycia, które służą do pozyskiwania materiałów, tworzą szpadle i różnego rodzaju saperki. Są one wykorzystywane przede wszystkim w ogrodnictwie, a ponadto budownictwie i pracach drogowych. Z kolei do grupy narzędzi do załadunku oraz przemieszczania materiałów możemy zaliczyć między innymi łopaty do śniegu, szufle do zbóż, gruzu oraz wszelkich innych materiałów sypkich i ziarnistych. Ich część robocza, zwana łyżką lub czerpakiem, zazwyczaj wykonana jest z twardej blachy, tworzyw sztucznych lub aluminium i posiada wygięte krawędzie, zapobiegające zsuwaniu się ich zawartości.

Rodzaje szpadli

Dużą popularnością cieszą się szpadle i łopaty uniwersalne, mające bardzo wszechstronne zastosowanie. Przed zakupem danego modelu warto jednak zapoznać się z pozostałymi, specjalistycznymi rodzajami szpadli, zaprojektowane z myślą o konkretnym środowisku czy rodzaju pracy.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest szpadel ogrodowy, będący podstawowym narzędziem ogrodniczym. Niekiedy nazywany też sztychówką, jest dość szeroki, posiada długie stylisko i najczęściej ma punktowo zakończone ostrze oraz łukowate krawędzie. Szpadel ogrodowy jest wykorzystywany głównie do prac gruntowych, kopania i rozbijania grud ziemi.

W ofercie sklepów możesz znaleźć również szpadle irlandzkie, podobne do ogrodowych, ale posiadające cieńsze zakończenie, szpadle żelazne o krótkiej i zaokrąglonej końcówce, pomocne w przycinaniu i odrzucaniu trawy, oraz szpadle szkółkarskie o wydłużonej konstrukcji, ułatwiające sadzenie i przesadzanie roślin, krzewów czy drzewek.

Na rynku dostępne są także szpadle do wkopywania rur i drenów, mające wydłużony kształt i specjalnie wzmocnioną końcówkę, dzięki czemu można ich używać przy pracach drenarskich. Ciekawą odmianą są też szpadle damskie, proste lub spiczaste, które skonstruowano w sposób ułatwiający kobietom korzystanie z nich.

Jak wybrać odpowiedni szpadel?

Szpadle i łopaty składają się z głowicy oraz trzonka, nazywanego również styliskiem albo drzewcem. Wybierając szpadel do ogrodu, możesz zdecydować się na model o ostrej lub prostej końcówce – pierwszy z nich lepiej sprawdzi się przy kopaniu nawet twardej ziemi, natomiast drugi okaże się nieoceniony przy nabieraniu i przenoszeniu materiałów.

Przed zakupem zwróć też uwagę na długość trzonka – szpadel postawiony na ziemi powinien sięgać ci do pasa. Standardowo wynosi ona około 1 metr, lecz osoby mające powyżej 175 centymetrów wzrostu, dla większego komfortu pracy, w miarę możliwości powinny wybierać szpadle i łopaty o dłuższym trzonku.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *