Shadow

Jak dobrać grzejnik do wielkości łazienki?

thermostat-250556_1280

Remont i urządzanie łazienki nie należą do najłatwiejszych zadań. Zazwyczaj trzeba się wykazać pomysłowością i kreatywnością, żeby na niewielkiej przestrzeni zmieścić wszystkie konieczne sprzęty, meble do przechowywania oraz armaturę. Nawet przy zakupie grzejnika należy się dobrze zastanowić nad wyborem. Jak zdecydować, żeby nie żałować? Kluczową kwestią pozostaje pytanie, czy urządzenie ma służyć jedynie ogrzewaniu, czy również suszeniu. Niemniej ważna jest również powierzchnia pomieszczenia. Urządzenie, które doskonale sprawdza się w niewielkiej łazience, niekoniecznie musi spełniać swoje zadanie w większej.

Dzisiejsza oferta rynkowa jest wyjątkowo różnorodna. Grzejniki produkuje się w wielu rozmaitych kształtach i barwach. Również zakres materiałów stosowanych w procesie tworzenia jest znacznie większy niż kiedyś. Mało tego, sprzedawcy proponują wymyślne modele wyposażone w dodatkowe akcesoria, między innymi wieszaki, lustra, grzałki elektryczne, półki lub praktyczne uchwyty. – Ze względu na bogatą ilość modeli zastosowanie grzejników również jest większe niż kiedyś. Funkcje poszczególnych urządzeń nie muszą się kończyć jedynie na ogrzewaniu. Popularne stają się grzejniki z opcją suszarki dla ręczników, idealnie spełniające swoje zadanie, bez szkody dla jakości ogrzewania pomieszczenia. A to często ma miejsce w przypadku tradycyjnych „żeberek” – podkreśla specjalista z firmy IMEX Top 32.

Jaki rodzaj wybrać?

Większość grzejników łazienkowych charakteryzuje budowa drabinkowa. Tego typu konstrukcja nie jest przypadkowa – dzięki temu grzejniki są praktyczne, bo można na nich wysuszyć ręczniki lub niewielkie i lekkie części garderoby. Są proste w montażu i oszczędne pod względem zajmowanego miejsca. To czyni je o wiele bardziej funkcjonalnymi od tradycyjnych grzejników. Nie można zapomnieć o kwestii estetyki. Nowoczesne kaloryfery drabinkowe są ładniejsze i prostsze w aranżacji. Producenci wykonują urządzenia z różnych materiałów i w całej gamie dostępnych kolorów.

Istotny pozostaje sposób zasilania grzejnika w ciepło. Powszechnie wyróżnia się grzejniki wodne, zasilane z instalacji centralnego ogrzewania oraz elektryczne, zasilane grzałką elektryczną. Z drugiej strony coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są urządzenia wodno-elektryczne, w czasie sezonu grzewczego zasilane ciepłem z instalacji, a po sezonie grzałką.

Odpowiedni dobór mocy

Moc cieplna urządzeń łazienkowych jest niższa od mocy innych, podobnych rozmiarem, grzejników, bo mają one mniejszą powierzchnię wymiany ciepła. Z tego względu dobierając grzejnik do łazienki nie najlepiej kierować się ich wielkością, a właśnie mocą. Niższa nie musi być wadą konkretnego modelu, bo oznacza, że urządzenie może też pełnić funkcję suszarki. Informacje na temat mocy powinny zostać dołączone do każdego kupowanego grzejnika. Naturalnie moc generowana przez urządzenie powinna zależeć od rozmiaru łazienki i jej zapotrzebowania na ciepło. Warto dopytać w sklepie lub u producenta o wybór najlepszego urządzenia.

Ile można oszczędzić na instalacji pompy ciepła?

O czym jeszcze pamiętać?

Należy wiedzieć, że inne urządzenie grzewcze będzie odpowiednie dla łazienki w bloku, a jeszcze inaczej dla dużej łazienki w domu jednorodzinnym. Te drugie są często zlokalizowane na obrzeżach budynku i posiadają okna. – W tym przypadku same grzejniki drabinkowe mogłyby się okazać niewystarczające, a jeżeli nawet, to tylko takie o wyjątkowo dużych rozmiarach. Z tego względu w większych pomieszczeniach łączy się kilka sposobów ogrzewania. Instaluje się ogrzewanie podłogowe lub montuje dodatkowo grzejnik płytowy – tłumaczy specjalista IMEX Top 32.

Korzysta się także z uproszczonych sposobów doboru mocy. Mała łazienka w mieszkaniu, bez okien i o standardowej wysokości pomieszczenia będzie potrzebowała urządzenia o mocy ok. 80 W. W słabo ocieplonych budynkach ta wartość wzrasta do 130 W na 1 metr kwadratowy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *