Shadow

5 sposobów na optyczne powiększenie mieszkania

Małe mieszkania są bardzo przytulne i śliczne, pod warunkiem, że oglądamy je w katalogu wnętrzarskim. W rzeczywistości przysparzają mieszkańcom sporo problemów, których nie umieją samodzielnie i prawidłowo rozwiązać. W rezultacie wiele osób mieszka na powierzchniach źle zagospodarowanych, zagraconych, mało przytulnych, ciemnych i takich gdzie na wszystko brakuje miejsca. Jak zatem urządzić małe mieszkanie, aby na wszystko znalazło się miejsce i aby pozostało jeszcze trochę przestrzeni do życia i oddychania?

Po pierwsze należy dokładnie się zastanowić ile pomieszczeń jest potrzebnych dla naszej rodziny. W wielu mieszkaniach jest możliwość zrobienia na przykład kuchni w salonie i tym sposobem zyskujemy dodatkowy pokój. Tutaj mówimy o stronie czysto praktycznej, a powinniśmy pamiętać też o tej wizualnej. Zatem warto niekiedy zastanowić się nad wyburzeniem ścian łączących pomieszczenia i w ten sposób uzyskamy powiększenie przestrzeni i pożądaną przestronność.

Drugim sposobem na powiększenie mieszkania jest wprowadzenie jednolitych i koniecznie jasnych kolorów (odsyłamy również do artykułu dotyczącego hygge, gdzie królują jasne barwy). Idealnie sprawdzi się w tej roli biel, która powiększa, rozjaśnia i odbija światło. Dla osób, które chcą mimo wszystko mieć nieco koloru na ścianach, to można wprowadzić krem, beż czy jasnoszary. Kolory możemy wprowadzić w dodatkach, jednak wskazane jest w małych pomieszczeniach, aby pozostać maksymalnie przy trzech dodatkowych.

Trzeci sposób na optyczne powiększenie małych mieszkań to wprowadzenie do nich światła z zewnątrz. Zatem jeżeli mamy taką możliwość to powiększamy okna i ich ilość. Jeżeli jednak nie możemy tego zrobić, to odsłaniamy okna, czyli ściągamy grube zasłony i firanki, które dotąd zasłaniały całe szyby. Zastępujemy je roletami, które przydadzą się porą wieczorową, a zwiewne i jasne firanki wieszamy jedynie dla ozdoby po bokach okna.

Czarty ze sposobów dotyczy umeblowania i tutaj musimy być bardzo ostrożni. Najlepiej wstawić do wnętrza jedną dużą szafę niż dwadzieścia małych, które i tak nie pomieszczą wszystkiego. Taka szafa może stanąć w przedpokoju, sypialni lub nawet w salonie – o urządzaniu salonu możecie poczytać tutaj. Wybierzmy taką na zamówienie, która będzie sięgać do samego sufitu i w ten sposób zaoszczędzimy sporo miejsca na podłodze. Odpowiednio dobrane panele również mogą spotęgować efekt powiększenia. Do szafy dobierzmy lustrzane drzwi, gdyż w ten sposób również powiększymy małą przestrzeń.

I właśnie lustra to piąty ze sposobów na optyczne powiększenie. Zatem umieszczamy je na drzwiach szafy, na ścianach w przedpokoju i w salonie nad komodą. Pamiętajmy o tym, aby nie wieszać luster naprzeciw łóżka czy stołu, gdyż nie każdy czuje się komfortowo ciągle widząc swoje lustrzane odbicie.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *