Shadow

Życie z kompleksami. Jak je pokonać?

ache-19005_960_720

Chyba nie istnieją na świecie ludzie, którym coś by nie pasowało w swoim wyglądzie. Jedni sądzą że są za grubi, inni zbyt szczupli. Jeszcze kolejni nie akceptują swoich poszczególnych części ciała. Kompleksy od zawsze towarzyszyły ludzkości, ale istotne jest to jak się z nimi nauczymy żyć.

Niewątpliwie przeszkadzają one w normalnym życiu. Zaburzają nasz pewien rytm, ponieważ dają nam poczucie niskiej wartości i niepewności. Często z obawy przed tym,że ktoś nas wyśmieje, zamykamy się w sobie i dopada nas melancholia. Niestety dzieje się też tak, iż zamykamy się w sobie do tego stopnia, że życie traci na sensie i dopada nas depresja. Powinniśmy unikać takiego zachowania, jakoś zawziąć się w sobie i dążyć do samodoskonalenia. Nie tylko chodzi o ciało, ale też o ducha. Warto popracować nad sobą tak, aby niwelować złe przyzwyczajenia i negatywne przekonanie o sobie.

Czym zatem jest kompleks? Terminów naukowych jest cała masa. Ale myślę, że najprościej ująć to jako wątpliwość. Można go też określić w sumie jako„złego ducha” przez którego hamujemy się w wykazywaniu inicjatywy i czerpaniu radości z życia. Jest cała masa różnorakich kompleksów, które są po prostu inaczej nazywane. Często jest tak,że porównujemy się do innej osoby i zazdrościmy wyglądu, stanowiska czy nawet znajomych. Tym samym sami siebie krzywdzimy. Logiczne, że każdy miewa takie dni, że czuje się kiepsko nawet we własnej skórze. Raz siebie lubimy, innym razem nie. I jest to całkiem normalne. Ale nie można stale siebie krytykować i odejmować sobie wspaniałych cech. Pamiętajmy, że każdy ma plusy i minusy. Ideały są podobno nudne, ale jak macie jakieś cechy, które chciałybyście same dla siebie poprawić, to uważam, że warto zacząć działać w tym kierunku.

Jak więc próbować walczyć z tym co nas trapi najbardziej?

Niewątpliwie koncentruj się nad tym co jest w Tobie najpiękniejsze. Jeśli sama nie potrafisz odszukać cechy, która mogłaby być Twoim atutem, to zapytaj swoich przyjaciół. Obiektywna opinia zawsze się przyda. Należy pamiętać, że często to co my uważamy za wadę, dla innych może być zaletą. Skupić należy się na swoich mocnych stronach, nad słabszymi można ewentualnie popracować. Nie bój się podejmować wyzwań, nawet gdy coś na początku się nie udaje. Takie jest życie. Czasem trzeba coś osiągnąć metodą prób i błędów. Najlepiej też otaczać się taką grupą osób, która ma na nas budujący wpływ. Dzięki którym zaczynamy dostrzegać pozytywy jakie w nas tkwią. Super jest mieć przy sobie kogoś kto nas motywuje i nakręca do działania.

Zapamiętaj też, że nie wszystkich musisz zadowolić. Nie dla każdego jesteś ideałem i nie ma w tym nic strasznego. Masz prawo do pomyłek, w końcu na błędach się uczymy. I lepiej się na tym wychodzi, bo wiesz czego w przyszłości unikać. Ewentualne uwagi od innych dotyczące konkretnych zachowań trzeba przyjmować, ponieważ mogę się one okazać konstruktywne. Ale żyj głównie dla siebie, akceptuj swoje wady i zalety. Zacznij dążyć do osiągnięcia spokoju wewnętrznego tak, aby w końcu żyć pełnią życia.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *