Shadow

Zrób pierwszy krok – umów się na wizytę

mother-84628_1280

Problem bezpłodności z roku na rok dotyka coraz więcej par. Niewiele osób jest w stanie zrozumieć, jak silna jest potrzeba posiadania potomstwa u tych ludzi. Niejednokrotnie ich życia toczy się od jednego cyklu kobiety, do drugiego. Kiedy kolejne miesiące starań o dziecko nie przynoszą efektu, pary decydują się na bardziej szczegółowe badania, które pozwalają określić, gdzie leży przyczyna ich problemów.

Znana klinika leczenia niepłodności we Wrocławiu wychodzi z założenia, że badaniom powinna poddać się zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Tylko w takiej sytuacji można mówić o prawidłowej diagnozie. Nie jest bowiem prawdą, że przyczyna niepłodności leży zawsze po stronie kobiety. Dlatego specjaliści zalecają, aby do kliniki zgłaszały się pary, a nie tylko przyszła matka. Badania kobiet trwają zwykle dłużej i są bardziej skomplikowane, niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn.

Muszą oni bowiem oddać do badania swoje nasienie. Niestety sam proces pobrania jest – jak mówią pacjenci – dość wstydliwy, żeby nie powiedzieć mało komfortowy. Mężczyzna nie może bowiem przynieść nasienia do kliniki. Kiedy zgłasza się do ośrodka w umówionym wcześniej terminie, jest kierowany do specjalnego pokoju, w którym musi metodą masturbacji pobrać nasienie do badań. Wielu pacjentów odczuwa w związku z tym pewien dyskomfort, jednak nie ma na to innego sposobu. Jak mówią lekarze, przed badaniem nie ma żadnych przeciwwskazań oprócz jednego. Należy powstrzymać się od współżycia seksualnego na 3 dni przed badaniem. Jeśli w tym samym czasie, pacjent ma mieć również badaną krew, powinien w pierwszej kolejności oddać nasienie.

Dokładna analiza pobranego materiału ma określić ile plemników znajduje się w badanej próbce, jaka jest ich żywotność. Na wyniki czeka się kilka dni. Jeśli natomiast wykonuje się badania genetyczne, czas oczekiwania wydłuża się do kilku tygodni. Badanie kobiety jest nieco bardziej skomplikowane. Jednak dopiero szczegółowa analiza wyników zarówno kobiety i mężczyzny, pozwala na przystąpienie do odpowiedniej terapii. Możliwości leczenia niepłodności jest wiele. Najważniejszy w całym procesie jest pierwszy krok i decyzja o spotkaniu ze specjalistą.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *