Shadow

Zielona szkoła – jak przygotować dziecko na wyjazd?

Wielkimi krokami zbliżają się wymarzone przez dzieci wakacje i w szkołach już coraz spokojniej, coraz bardziej wakacyjnie i wyjazdowo. Tradycją w wielu szkołach są wycieczki i różne wyjazdy, które organizowane są właśnie pod koniec roku szkolnego. Najpopularniejszymi z nich są jednodniowe wycieczki i zielone szkoły.

Są to wyjazdy kilku lub kilkunastodniowe i ich długość jest uzależniona od miejsca pobytu, od wyboru nauczycieli i rodziców. Tego typu wyjazdy są organizowane zarówno dla tych najmłodszych jak i nieco starszych dzieci. Wyjazdy organizowane są w profesjonalnych i przeznaczonych do tego ośrodkach, gdzie jest przeszkolona kadra i personel. Wyjazd nie polega tylko na wyjeździe i tam na miejscu na noclegu. Cały dzień jest zorganizowany i toczy się wedle wcześniej ustalonego planu. Jest on wcześniej przedstawiany rodzicom i wiedzą oni dokładnie co dzieci będą robić na miejscu. Są wycieczki, zajęcia edukacyjne, poznawcze, zawody, dyskoteki, ogniska i różne konkursy. Dzieci na zielonej szkole nie będą miały czasu się nudzić, gdyż mają zaplanowany każdy dzień godzina po godzinie.

Jak przygotować dziecko do wyjazdu?

Jeżeli nasze dziecko wyjeżdża po raz pierwszy, to idealnie jest wysłać go tylko na 2-3 dni. Nie zdąży wówczas zatęsknić za rodzicami i przyzwyczai się do braku rodziców stopniowo. Każdy kolejny wyjazd może być dłuższy, jednak jest to też uzależnione od wieku dziecka. W szkołach najczęściej pierwsze zielone wyjazdy są organizowane już dla pierwszoklasistów, jednak są to wyjazdy krótkie i blisko miejsca zamieszkania. Starsze dzieci śmiało mogą jechać nawet na dwa tygodnie i jest to tylko uzależnione od predyspozycji i stanu emocjonalnego dzieci.

Nie bójmy się wysyłać dzieci na takie wyjazdy, bo jest to bardzo dobra szkoła zarówno dla ich psychiki jak i uzyskania samodzielności. Dzieci, które często wyjeżdżają bez rodziców są bardziej otwarte, odważne i nie boją się podejmowania decyzji. To jest niezwykle potrzebne w dorosłym życiu i dlatego warto inwestować i wysyłać ich jak najczęściej.

W co wyposażyć dziecko?

Oczywiście w kilka kompletów ubrań, w wygodne i sportowe buty, kurtki przeciwdeszczowe, czapeczkę przeciwsłoneczną, bieliznę, przybory toaletowe, piżamkę, klapki itp. Bardzo często listę potrzebnych rzeczy dostajemy od organizatorów i jest ona dostosowana do planu zajęć danej grupy. Należy więc wyposażyć dziecko we wszystko co jest na liście i bez zbędnych emocji wypuścić pociechę z domu. Nie nakręcajmy się przy dziecku, nawet jeżeli mamy jakieś obawy. Tym sposobem możemy zaszczepić w nim niepewność, strach i niechęć przed wyjazdem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *