Shadow

Dziecko bezpieczne na wakacjach – porady dla rodziców i dzieci.

Wakacje już za kilka chwil, czas więc pomyśleć o tym, gdzie nasza pociecha spędzi ten szczególny czas. Zielona szkoła, kolonia czy może obóz tematyczny? Wybór jest obecnie pory i każdy może bez problemu wybrać coś odpowiedniego dla swojego dziecka.

Bez względu na to gdzie nasze dziecko jedzie: nad morze czy w góry, czy wybierzemy obóz czy może kolonię, istotne jest, aby wyboru dokonać świadomie i dokładnie wszystko sprawdzić.

Najbezpieczniej jest gdy dziecko wyjeżdża ze swoją klasą i nauczycielem, gdyż ich znamy i nie musimy sprawdzać kompetencji i opinii innych osób. Zazwyczaj znamy nauczycieli, mamy do nich zaufanie i bez zbędnych ceregieli możemy pozostawić pod ich opieką swoje dziecko.

Gdy jednak wybieramy obóz czy kolonię z innego źródła i dziecko jedzie w całkiem obcej grupie, to musimy sprawdzić wszystko kompleksowo. Najpierw sprawdzamy dokładnie opiekunów, czy mają odpowiednie uprawnienia i jakie są opinie o nich. Sprawdźmy zarówno opinie dzieci jak i ich rodziców. Gdy kadra opiekuńcza jest już sprawdzona i nie ma żadnych niejasności czy podejrzeń, to sprawdzamy miejsce, w którym nasze dziecko spędzi czas. Istotne są zarówno warunki mieszkaniowe jak i zaplecze sanitarne czy też kulinarne. Sprawdźmy czy w danej stołówce nie było zatruć, bo takie zaniedbania są najczęstsze w dużych stołówkach.

Kolejna sprawa to sprawdzenie planu obozu czy kolonii, czy rzeczywiście będą tam zajęcia tematyczne, dla których wybraliśmy właśnie ten konkretny obóz.

Opiekunowie na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem mają obowiązek przedstawić rodzicom dokładny plan zajęć na każdy dzień wyjazdu. Muszą tam być uwzględnione zarówno pory wszystkich posiłków, jak i planowane wyjazdy czy zabawy. Rodzice musza wiedzieć, co konkretnie i o danej porze robi ich dziecko i warto od czasu do czasu nawet to sprawdzić. Oczywiście organizatorzy wyjazdu zawsze sobie zastrzegają pewne zmiany, które zazwyczaj są podyktowane pogodą. Jednak nie może się tak zdarzyć, że zapłacimy za jakiś obóz tematyczny a w rezultacie zajęcia nie będą miały nic wspólnego z główną misją.

Przed wyjazdem uczulmy też dziecko na pewne sytuacje i powiedzmy co wolno a co absolutnie jest zakazane. Poinstruujmy, że nie wolno mu się oddalać samemu od grupy, nawiązywać podejrzanych znajomości, a wszelkie nietypowe i niecodzienne zachowania opiekunów powinny być od razu zgłaszane innym osobom a także rodzicom.

Nigdy nie straszmy dziecka, tylko rzeczowo instruujmy i wskazujmy różne, potencjalne zagrożenia.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *