Shadow

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – jak to działa?

zmarszczki

W dobie popularności zabiegów estetycznych bardzo wiele kobiet decyduje się na redukcję zmarszczek, stosując preparaty z kwasem hialuronowym. Jest to niezwykle drogocenna substancja w organizmie, pełniąca różnorakie funkcje, również te estetyczne. Obecnie coraz częściej wykonuje się zabiegi wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym. Jak działa ta substancja i czy efekty terapii utrzymują się zadowalająco długo?

 Kwas hialuronowy

Z chemicznego punktu widzenia kwas hialuronowy to polisacharyd, który występuje we wszystkich organizmach żywych. Unikalną cechą tego związku chemicznego jest zdolność do wiązania wody – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie „wchłonąć” aż 250 cząsteczek wody. Właśnie z tego powodu obecność kwasu hialuronowego w skórze gwarantuje jej odpowiednie uwodnienie i jędrność.

„Kwas hialuronowy to bezpieczny związek, który jest w pełni degradowany przez nasz organizm. Preparaty z kwasem utrzymują się w organizmie w zależności od gęstości, przez 5-9 miesięcy” – tłumaczy dr Dariusz Stępień, specjalista chirurgii ogólnej w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Euro-Klinika (www.euro-klinika.pl). Unikalne cechy, wysoki profil bezpieczeństwa i powszechność materiału sprawiają, że kwas hialuronowy to obecnie najczęściej stosowany wypełniacz zmarszczek na świecie (www.surgery.org/media/news-releases/cosmetic-procedures-increase-in-2012).

Dlaczego powstają zmarszczki?

Kwas hialuronowy (HA) to związek naturalnie występujący w skórze człowieka. Wraz z wiekiem jednak, a także pod wpływem niekorzystnych czynników, ilość HA w organizmie stopniowo maleje. Skutkiem tego jest spadek jędrności skóry, staje się ona bardziej wysuszona i podatna na uszkodzenia. W wyniku utraty kwasu hialuronowego destrukcji ulega także siatka włókien kolagenowych, co sprawia, że tworzą się zmarszczki i bruzdy.

Jak wygląda zabieg?

Przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi, należy dokładnie zapoznać się z miejscem, gdzie będzie on wykonywany. Doświadczenie lekarza, a także jakość używanych przez niego preparatów ma duże znaczenie dla efektów terapii. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym to zabieg praktycznie bezbolesny – na godzinę przed zabiegiem poddawane wypełnianiu miejsca znieczula się specjalnym kremem, dzięki czemu dyskomfort odczuwany podczas wstrzykiwania substancji jest mniejszy. Rezultaty zabiegu są widoczne niemal od razu. Skóra staje się jędrniejsza, nawilżona, zmarszczki są wypełnione, przez co niewidoczne. Ze względu na okres rozpadu kwasu hialuronowego w organizmie dla utrzymania widocznego efektu zaleca się powtarzanie zabiegu co 9-12 miesięcy.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *