Shadow

Wyjątkowa tapeta do pokoju dziecięcego

Większość rodziców stara się jakoś zachęcić swoje dzieci, aby starały się w swoim pokoju utrzymać czystość i porządek. Jednym z najlepszych sposobów na to, jest takie dekorowanie ich pokoju, w którym biorą udział i z którego naprawdę się cieszą. Sondaże pokazują, że jeśli dzieci pomagają zaprojektować swoje otoczenie będą je bardziej szanować i będą mieć tendencje do tego, by bardziej o nie dbać. Na kanwie tego wielu rodziców i dzieci szuka idealnego rozwiązania. Coraz więcej firm dostrzega tę niszę rynkową i na kanwie tego powstaje coraz więcej tapet dedykowanych specjalnie do pokojów dziecięcych.

Tapety do pokoju dziecięcego – jak to się zaczęło?

Historia tapet dla dzieci rozpoczęła się około 1870 roku i trwa do dziś. Od czasu ich powstania, wzory tapet były pod silnym wpływem literatury i popkultury. Najwcześniejsze prace miały silne podteksty religijne i moralne. Później w XIX wieku tapety do pokoju dziecięcego miały za zadanie podkreślać wagę dobrego zachowania. W XX wieku tapeta stała się nieco lżejsza w wyrazie i dla dzieci niosła już bardziej interesującej treści. Tapety zaczęły być produkowane w celu zilustrowania ulubionej literatury, rymowanki, komiksu i fikcji.

Niektóre przykłady najbardziej interesujących tapet dziecięcych w tej konwencji to:

 • graffiti
 • kwiaty
 • cyferki
 • zwierzątka
 • serduszka
 • geometryczne wzory.

Istnieje wiele znanych artystów i projektantów, którzy pomogli ukształtować taką wielość wzorów tapet. Niektórzy z tych sławnych ludzi to:

 • Walter Crane,
 • Beatrix Potter,
 • Cecil Aldin,
 • William Wegman.

Dzisiejsze tapety mają na celu edukować, stymulować i bawić. Tapety dla dzieci w XXI wieku wykorzystują już zaawansowaną paletę kolorów, ale korespondują z dziecięcą fantazją. Większość potrafi zgrabnie łączyć wzory graficzne, grafiki, paski, ciała stałe, które są dla dziecka zabawne i przyjazne. Tworzą świat bajki o szczęśliwym zakończeniu. Zapewniają one bezpieczny i inspirujący oraz wymarzony świat dla dzieci, do którego mogą uciec, w którym czują się bezpiecznie. To kulminuje w koncepcji pozytywnej pokojowej atmosfery.

Jak wybrać idealną tapetę do pokoju dla dziecka?

Zawsze należy wybrać papier dopasowany do typu powierzchni, którym ma być pokryta tapeta. Należy sobie zadać sobie pytanie, czy ściana jest gładka czy szorstka,. Również niektóre papiery oferują nawet dużą zmywalność. Są też szybko brudzące się – takie na pewno nie będą dobrym wyborem dla pokoju dziecka. Dlatego należy zawsze wybrać tapetę, która jest łatwa do czyszczenia i konserwacji.

Niektóre materiały, które są dostępne to:

 • winyl,
 • papier powlekany,
 • folie.

Średnia cena dla jednej rolki to około kilkadziesiąt złotych, ale można je znaleźć za mniejsze ceny lub też te bardziej kosztowne. Istnieją tysiące tematów – zwierzęta, motyw kwiatów, sport, postacie z bajek i kochane zwierzątka. Pamiętaj, że głównym celem jest dopasowanie tapety do osobowości i zainteresowań dziecka. Będzie to inspirować jego wyobraźnię i wpoją szacunek, na którym to tak zależy rodzicom. To jest klucz do stworzenia idealnej przestrzeni dla dziecka.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *