Shadow

Jak chronić głowę wiosną i zimą?

’Oh baby. It’s cold outside’. Jest to dobrze nam wszystkim znane zdanie o tej porze roku, gdy temperatura się obniża, śnieg zaczyna spadać i zamiast zrobić coś aktywnego – wolimy grzać się pod kocem. Całe szczęście są jednak jeszcze osoby zmotywowane do podjęcia sportowej aktywności o tej prze roku. Przy tym wszystkim jednak trzeba pamiętać, że tak samo ważne jak zapewnienie dłoniom i stopom dodatkowej ochrony w chłodniejsze – istotne jest wykazanie się zdrowym rozsądkiem mając na swojej głowie czapkę, która pomoże utrzymać ciepło w okresie zimowym. Na rynku dostępna jest również chusta na głowę, która zwykle jest dobrą alternatywą dla czapki.

Dlaczego modne czapki są tak ważne?

Pamiętaj, że nawet gdy kładzie się nacisk przede wszystkim na modny wygląd, równocześnie trzeba także dbać o swoje zdrowie. Tym bardziej w odniesieniu do ogromnej ilości ciepła, jaką tracimy do środowiska – z racji tego, że należymy do istot stałocieplnych. Naukowo rzecz biorąc, można stracić sporo ciepła w procesie zwanym konwekcją. To tak naukowcy nazwali proces, gdy zimne powietrze styka się z obszarem odsłoniętych częściach ciała. W zimne dni, jeśli nie ma się na niej porządnej czapki, sporo ciepła może uciec przez głowę.

Być może niegdyś rodzice powtarzali Ci, że Twoja głowa jest częścią ciała, przez którą traci się najwięcej ciepła w czasie zimnej pogody. Choć pediatrzy już dawno rozwiali ten mit, równocześnie mówią, że mając na swojej głowie czapkę w istocie można zmniejszyć ilość ciepła, która ucieka z organizmu do zimnego środowiska. Na przykład, jeśli ktoś rzuca się śnieżkami i jedna z nich uderza w głowę można stracić jeszcze więcej ciepła ciała w procesie zwanym przewodzeniem. Pamiętaj, że ludzie są niezmiennie narażeni na ryzyko odmrożeń i hipotermii, jeśli są wystawieni zbyt długo na działanie zimna – po co więc narażać się na takie ryzyko skoro w tak modny i wygodny sposób można tego uniknąć?

Szukanie idealnej czapki na zimne wiosenne wieczory – to łatwe!

Znalezienie odpowiedniej czapki na spacery z psem lub codzienne dojazdy do biura nie musi być skomplikowane. Na początku dobrze jest wybrać podstawową koncepcję na preferowaną czapkę na zimę. Dzisiejsze kolorowe czapki zimowe to maksymalne dopasowanie, ciepło i komfort – i bardzo dobrze, bowiem są to najważniejsze funkcje pozwalające na utrzymanie ciepła głowy w czasie zimy.

Czapki zimowe są szyte z różnych tkanin. Wełna jest bardzo popularnym wyborem, ale niektórzy ludzie uważają ten materiał za niezbyt komfortowy. Inne, bardziej uniwersalne materiały to:

  • wysokiej jakości polar (jest ciepły i oddychający)
  • wełna / akryl,
  • nylon / mieszanki z nylonem

Są też czapki zimowe typu Soft Shell, które wykonane są z miękkich rozciągliwych tkanin – bardzo wodoodpornych i lekkich, dzięki czemu czapka bądź chusta na głowę mogą wygodnie zmieścić się pod kask podczas jazdy na nartach, snowboardzie czy sankach, ale także są bardzo ciepłe i mogą z łatwością zmieścić się do kieszeni kurtki, gdy są niepotrzebne. Ważne jest to, by były wystarczająco duże, aby zakrywać i chronić nie tylko czubek głowy, ale też wrażliwe płatki uszu. Całe szczęście dzisiaj nie ma żadnego problemu z ich zakupem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *