Shadow

Wygodny salon dla całej rodziny – jak urządzić?

Salon to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu i mieszkaniu. Jest to miejsce reprezentatywne każdej rodziny, dlatego bardzo istotny jest jego wygląd i charakter.

W salonie przyjmujemy gości, zarówno tych znajomych jak i ludzi całkiem obcych. Jest to też miejsce spotkań całej rodziny, miejsce wypoczynku, wspólnego oglądania telewizji i wypoczywania.

Z tego względu, że musi ono spełniać szereg sprzecznych ale bardzo istotnych dla całej rodziny funkcji, to jego aranżacja powinna być bardzo szczegółowa zaplanowana.

Musimy bowiem wziąć pod uwagę fakt, że ma tam być elegancko, przestrzennie i wygodnie. Z jednej strony musi się znaleźć wygodne miejsce do przyjmowania gości, do urządzania rodzinnych spotkań, a z drugiej musimy też pomyśleć o wygodzie rodziny i o wygodnym miejscu do wypoczynku.

Urządzanie salonu rozpocznijmy od pomalowania ścian. Idealnie sprawdzą się w takim wnętrzu barwy delikatne i neutralne. Wówczas łatwiej będzie zaaranżować i połączyć ze sobą strefę gościnną jak i tę wypoczynkową. Wybierajmy wśród beży, bieli czy delikatnych i uniwersalnych szarości.

Kolejna sprawa to odpowiednie meble.

Zaraz przy wejściu powinien stanąć stół z krzesłami, tak aby można tam było przyjąć różnych gości. W dalszej części, nieco oddalonej od wejścia urządźmy kącik wypoczynkowy. Stanie w nim wygodna kanapa lub narożnik, koniecznie w takiej wielkości, aby zmieścili się wszyscy członkowie rodziny. Jeżeli pozwala nam na to metraż pomieszczenia, to możemy zestaw ten uzupełnić wygodnymi fotelami lub szelągami. Przydadzą się do popołudniowej drzemki lub lektury. W strefie wypoczynkowej umieśćmy też mały stolik lub ławę, która się przyda do odłożenia filiżanki lub książki.

Warto pomyśleć o subtelnym oddzieleniu obu tych stref i tutaj idealnie sprawdzą się duże kwiaty. Z jednej strony pomogą nam nieco osłonić strefę wypoczynkową a drugiej wprowadzą świeżość i naturalność.

W każdym salonie powinny być przynajmniej dwa źródła światła: jedno główne nad strefą gościnną i boczne przy strefie wypoczynkowej. Światło główne powinno być mocne jednak o naturalnej lub też ciepłej barwie. Światło w strefie wypoczynkowej lepiej aby było delikatne, słabe i ciepłe, tak aby komfortowo się wypoczywało. Przy fotelu warto zainstalować dodatkową lampkę z mocniejszym światłem, która przyda się do czytania.

Aranżację salonu uzupełnijmy stylowymi dodatkami, ciekawymi obrazami i fotografiami. Okna udekorujmy zwiewnymi woalami, tak aby jak najwięcej światła wpływało do pomieszczenia. Zainstalujmy też rolety, które ochronią nas wieczorem przed wścibskimi spojrzeniami obcych ludzi a także przed mocniejszym słońcem.

Wygodnie, stylowo, funkcjonalnie i przytulnie urządzony salon sprawi, że chętnie będzie w nim przebywać i spędzać czas cała rodzina.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *