Shadow

Jak przygotować się do długiej podróży samochodem?

Coraz więcej podróżujemy i jest to związane nie tylko z wyjazdami wakacyjnymi, ale także z pracą. Wielu naszych bliskich pracuje bowiem poza granicami kraju i w związku z tym często całe rodziny podróżują aby spędzać ze sobą jak najwięcej czasu.

Bez względu na to, czy wybieramy się w podróż w celach służbowych, czy w prywatnych, czy wyjeżdżamy do pracy czy na wakacje, istotną kwestią jest, aby nasza podróż była bezpieczna i abyśmy spokojnie dotarli do celu.

Aby tak rzeczywiście było, to musimy się do takiej podróży odpowiednio przygotować.

Najważniejsza kwestia to oczywiście sprawny samochód. Jeżeli nawet dysponujemy nowiutkim autem, to zawsze przed długą podróżą powinniśmy go dokładnie przejrzeć. Idealnie by było wybrać się w tym celu na stację diagnostyczną, a tam na ścieżce zdrowia specjaliści wykryją wszelkie awarie. Oczywiście oprócz sprawdzenia stanu technicznego, trzeba pomyśleć o bardzie prozaicznych czynnościach, jak dolanie oleju, wody do spryskiwaczy, sprawdzenia stanu ogumienia i ciśnienia w oponach. Takie wydawać by się było drobne rzeczy, a w zasadniczy sposób wpływają na bezpieczeństwo jazdy i na nasz komfort psychiczny. Nie wolno nam żadnej z tych spraw bagatelizować ani też na nich oszczędzać.

Gdy mamy już sprawdzone auto pod względem technicznym i wszystko na swoim miejscu, to czas na przegląd wyposażenia. Nikomu chyba nie trzeba przypominać o konieczności wożenia w aucie apteczki czy butli do gaszenia pożaru. Choć obecnie przepisy tego nie nakazują bezwzględnie, to jednak dla własnego bezpieczeństwa każdy pojazd powinien być w takie akcesoria wyposażony. Oczywiście niezbędny będzie również trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, podnośnik, narzędzia, latarka na baterie oraz kamizelka odblaskowa.

Jeżeli często podróżujemy samochodem i nasze wyjazdy są poza granice kraju, to warto wykupić też dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Choć każdy kierowca ma obowiązkowy pakiet OC, to jednak takie dodatkowe ubezpieczenie pomoże nam w wielu sytuacjach. Warto wybrać pakiet AC z dodatkową opieką w razie awarii auta, z podstawieniem samochodu zastępczego, z pomocą prawną i techniczną na miejscu wypadku czy innych kłopotów.

Choć jest to niewątpliwie spory, dodatkowy koszt, to jednak w obcym kraju, gdy zdarzy się wypadek, to naprawdę ciężko samemu sobie z wszystkim poradzić. Szczególni istotne jest to dla osób, które nie posługują się językami obcymi, bo wówczas załatwienie nawet najprostszej sprawy graniczy niemal z cudem.

Wyjeżdżając za granicę kraju, warto oprócz pakietu ubezpieczenia samochodu, warto również mieć ze sobą kartę ubezpieczenia EKUZ, która upoważnia nas do korzystania z opieki zdrowotnej na terenie całej Unii Europejskiej.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.