Małe łazienki, to domena starego budownictwa i bloków z wielkiej płyty. Choć nie wiadomo skąd to wzięło, to jednak naprawdę denerwujący jest fakt, że nawet w mieszkaniach o dużym metrażu łazienka jest zawsze mikroskopijna.
Oczywiście taką małą łazienkę zawsze można spróbować nieco powiększyć kosztem innego pomieszczenia, jednak nie zawsze jest to możliwe i nie zawsze mamy chęć na tak duży remont. A jak wiadomo zmiana instalacji sanitarnej w blokach nie jest prosta, więc lepiej niekiedy skoncentrować się na jej urządzaniu, niż robić rewolucję w całym bloku.
Podstawą w każdej łazience są oczywiście kafle, które zazwyczaj nakładamy zarówno na ściany lub ich część, a także terakota, którą kładziemy na podłogę. Tym prostym i klasycznym sposobem zabezpieczamy się przed zalaniem sąsiadów a także ułatwiamy sobie utrzymanie czystości w pomieszczeniu.
W celu optycznego powiększenia przestrzeni warto, aby kafle były jasne i w miarę jednolite. Oczywiście możemy wprowadzić jaki kolorowy akcent w postaci ozdobnego paska czy wzoru, jednak trzeba to dokładnie przemyśleć i dopasować do całego wnętrza.
W małej łazience sprawdzą się kolory jasne, takie jak biel, beż czy delikatne szarości. Warto wybierać kafelki z połyskiem, który dodatkowo powiększy optycznie przestrzeń.
Kolejna sprawa to dobre oświetlenie. W każdej łazience powinno być kilka źródeł światła o różnym natężeniu. Główne światło powinno być ciepłe i mocne, tak aby przy każdym wejściu do łazienki nie trzeba było od razu włączać kolejnego źródła. Przy lustrze powinna się znaleźć lampka ze światłem mocnym, jasnym, tak abyśmy mogły zrobić bez problemu makijaż. Warto też zainstalować po bokach delikatne lampki o słabym świetle, które idealnie sprawdzą się podczas kąpieli i relaksu.
Urządzenia sanitarne, to kolejny i kluczowy element w każdej łazience. Na małym metrażu musi zmieścić się kabina, wc, umywalka i niekiedy też pralka. Warto schować pralkę pod jeden blat razem z umywalką, tak aby otrzymać większą przestrzeń na różne przybory łazienkowe. Do małej łazienki wybierajmy też sprzęty kompaktowe, które pozwolą nam zaoszczędzić nieco miejsca.
W niewielkiej łazience lepiej zainstalować kabinę prysznicową niż wannę, gdyż wówczas zyskamy więcej cennej przestrzeni. Warto tu wybrać głęboki brodzik, tak aby móc w nim kapać dzieci lub też zrobić pranie.
Na koniec detale, czyli wybór dodatków, które stworzą odpowiedni nastrój i sprawią, że nasza łazienka będzie przytulna. Zatem wieszamy miękkie ręczniki, stawiamy świece zapachowe, kolorowe mydełka, jednak zawsze pamiętamy o umiarze i dopasowaniu dodatków do całego wnętrza.