Shadow

Wybielanie zebów – czy jest konieczne?

Portrait of a young woman's face eating an apple

W dzisiejszych czasach białe zęby są oznaką zdrowia i dbania o swój wygląd. Stanowią one podstawę pięknego uśmiechu, a także dobrego samopoczucia i pewności siebie. Dotyczy to zarówno kobiet i mężczyzn. Niestety w miarę użytkowania nasze zęby tracą swoją naturalną biel. Dzieje się tak w wyniku spożywania pożywienia i płynów, które zostawiają na naszych zębach żółty osad. Niekorzystne jest także palenie papierosów.

Gdy kolor naszego uzębienia przestaje nam odpowiadać, możemy zdecydować się na zabieg wybielający zęby. Obecnie większość gabinetów stomatologicznych (np. Uni-Dent z Warszawy) posiada w swojej ofercie wybielanie zębów różnymi metodami. Niezależnie od metody, niezbędnym warunkiem do osiągnięcia zadowalających efektów jest współpraca pacjenta z lekarzem, utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz rezygnacja ze szkodliwych nawyków.

Jeśli nasze przebarwienia nie są zbyt poważne, możemy spróbować wybielić zęby w domowych warunkach. Na rynku dostępny jest duży wybór past, żelów z nakładkami, a także nasączane substancjami wybielającymi paski. Jest to najtańsza i dość bezpieczna metoda, jednak jej efekty nie zawsze są zadowalające.
Jeśli zależy nam na czasie i oczekujemy szybkich efektów, możemy zdecydować się na profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Dostępne są dwie metody: nakładkowa i przy użyciu lampy.

Metodę nakładkową pacjent przeprowadza samodzielnie w domu. Rolą dentysty jest dobranie specjalnych nakładek, indywidualnie do potrzeb pacjenta. Ten na specjalnie przygotowaną nakładkę aplikuje preparat wybielający, a następnie nakłada ją na zęby, na całą noc. Czynność tą powtarza się przez 10-14 dni. Jest to metoda czasochłonna i wymagająca od pacjenta samodyscypliny, jednak jej efekty mogą się utrzymać nawet przez okres 3 lat. Jest ona tańsza od metody laserowej, a nakładki często mogą być użyte ponownie.

Metoda wybielania zębów przy użyciu lampy, polega na trzykrotnym nałożeniu preparatu wybielającego i dodatkowej jego aktywizacji przy użyciu dużej dawki energii z lampy, w trakcie jednej wizyty. Trwa ona około 1,5 godziny, a osiągnięty efekt jest jak najbardziej zadowalający, ponieważ biel naszych zębów może poprawić się nawet o 10 odcieni. Efekt ten może się utrzymywać nawet 2-3 lata.

Wybielanie zębów nie jest koniecznością. Jednak każdy kto uważa, że kolor jego zębów nie stanowi powodu do dumy, powinien wykonać ten zabieg, aby poprawić własną samoocenę. Największy problem stanowią zęby martwe. Ich kolor waha się od szarości po czerń. Stanowią one niezbyt przyjemny widok, dlatego też ich właściciele decydują się na rozjaśnienie zębów (np. w Centrum Stomatologii Uni-Dent z Warszawy).
Według obowiązującej modzie, wybielanie zębów jest konieczne w przypadku kobiet, które niedługo staną na ślubnym kobiercu. Przyszłe panny młode w ekspresowym tempie chcą mieć białe zęby, które będą współgrać z kolorem sukni ślubnej. Metody są różne, od past wybielających po nakładanie licówek. Wszystko po to, aby w tym wyjątkowym dniu wyglądać idealnie.

To, czy wybielanie zębów uważamy za konieczność, czy też tylko za kolejny trend rodem z Hollywood, będzie zależeć w dużej mierze od tego, jak się czujemy z naszym uśmiechem. Jeśli wstydzimy się uśmiechać, boimy się, że kolor naszych zębów może zrazić do nas innych, poddajmy się zabiegowi wybielania zębów.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *