Shadow

Wszystko co musisz wiedzieć o uldze na dzieci

142383036139701500

Sezon podatkowy trwa. Niektórzy już się rozliczyli, niektórzy czekają jeszcze na PIT-11 od swojego pracodawcy, a niektórzy, jak zawsze, będą rozliczać się na ostatnią chwilę. Niezależnie od terminu rozliczenia, warto jest już teraz poznać zasady ulgi na dzieci. Zwłaszcza, że od 1 stycznia 2015 roku weszły w życie nowe przepisy.

Kto może skorzystać z ulgi na dzieci

Ulga prorodzinna przeznaczona jest dla rodziców:

  • dzieci niepełnoletnich
  • dzieci pełnoletnich do 25. roku życia, jeśli wciąż się uczą
  • wszystkich dzieci, niezależnie od wieku, jeśli pobierają zasiłek pielęgnacyjny

Rodzice jednego dziecka mogą skorzystać z ulgi, jeżeli ich dochód wynosi nie więcej niż 56 000 zł (w przypadku małżeństw suma dochodu nie może być wyższa od 112 000 zł).

Ulgę na dzieci można odliczyć na formularzu PIT-37 lub PIT-36. Mogą z niej zatem skorzystać osoby pracujące na umowie o pracę, umowie zlecenia lub umowie o dzieło (PIT-37) a także osoby prowadzące działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, pracujące za granicą lub uzyskujące inne dochody opodatkowane według skali podatkowej (PIT-36).

Jakie zmiany nastąpiły w 2015 roku

Pierwszą zmianą jest podniesienie o 20% stawek ulgi za trzecie i kolejne dzieci. Wysokość aktualnych stawek znajdziesz na stronie rozliczeniepit.pl.

Ważniejszą zmianą jest jednak możliwość pełnego odpisu ulgi, również w przypadku kiedy przewyższa ona wysokość podatku. W poprzednich latach wielu rodziców nie mogło odpisać całej kwoty ulgi ze względu na zbyt niski podatek. Niski podatek oczywiście wynika z niskich zarobków, zatem nie trudno zrozumieć, dlaczego przepisy były krzywdzące dla rodzin o niskim statusie materialnym. Przykładowo, rodzina z jednym dzieckiem, w której pracował tylko jeden z rodziców i otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 2200 zł brutto, mogła odliczyć jedynie 983 zł, mimo że przepisy przewidują ulgę w wysokości 1112,04 zł. W tym roku, będą mogli odliczyć całe 1112,04 zł.

Jak wypełnić PIT, aby skorzystać z ulgi na dzieci

W celu skorzystania z ulgi prorodzinnej do formularza PIT-37 lub PIT-36 należy dodać załącznik PIT/O. Jeżeli ulga przewyższa podatek, dodatkowo należy wypełnić załącznik PIT/UZ. Najłatwiej jest to oczywiście zrobić korzystając z programu do rozliczania PIT.

Ulga na dzieci a ulga dla samotnie wychowujących dziecko

Osoby samotnie wychowujące dziecko często słyszały o pewnej uldze z tego tytułu, ale często mylą ją z ulgą na dzieci (ulgą prorodzinną). „Ulga dla samotnie wychowujących dziecko” nie jest właściwie „ulgą”, to znaczy nie polega na odliczeniu od podatku ani dochodu konkretnej kwoty. Samotne matki mają jednak możliwość rozliczenia się z dzieckiem, na takich samych zasadach, na jakich żony mogą rozliczyć się ze swoim mężem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *