Shadow

Wielofunkcyjny blender – urządzenie, które ułatwi Ci pracę w kuchni

blender

Blender to poręczne urządzenie, które służy do miksowania składników dań. Dzięki niemu możemy przygotować zupę krem, purée lub mus owocowy. Ale blender może mieć też wiele innych funkcji. Jak wybierać urządzenie, aby ułatwiało nam przygotowanie codziennych posiłków?

Dwa podstawowe rodzaje

Rozdrabniacz może być ręczny lub stojący (inaczej nazywany kielichowym). Ten pierwszy ułatwia miksowanie potraw bezpośrednio w garnku lub naczyniu. Drugi posiada zamykany pojemnik. Najlepiej jest, gdy blender łączy obie możliwości (przykładem takiego wielofunkcyjnego kompletu może być urządzenie Braun Blender). Składniki dań można wówczas miksować w osobnym naczyniu albo zamykanym mikserze. Urządzenia stojące są tak skonstruowane, żeby podczas pracy nie rozchlapywały soku z rozdrabnianych artykułów. Pojemnik do miksowania stanowi przydatny dodatek – naczynie z wytłoczoną miarką ułatwi odmierzanie zmiksowanego jedzenia.

Dodatkowe funkcje

Producenci prześcigają się w wymyślaniu modeli blenderów i podstawowy zestaw często wzbogacają o dodatkowe produkty. Dla nas to bardzo dobra wiadomość – pojemniki lub różnorodne końcówki pozwalają na wykorzystanie blendera nie tylko do rozdrabnianie, ale na przykład do:

ubijania piany – wymienna końcówka oszczędza czas i energię potrzebną do ręcznego ubijania piany podczas pieczenia ciast. Jedno urządzenia zamiast dwóch to także oszczędzenie miejsca w kuchennej szafce;

siekania cebuli – tak bardzo nielubiana czynność trwa, dzięki szybkim nożom, chwilę;

siekania ziół – końcówka z ostrzami do siekania ułatwia przygotowanie domowej mieszanki aromatycznych ziół do przyprawiania obiadu;

kruszenia lodu – blendery wyposażone w noże do kruszenia lodu ułatwią przygotowanie pysznych, orzeźwiających drinków alkoholowych, sorbetów lodowych i koktajli owocowych;

spieniania mleka – taką końcówkę doceni każdy kawosz; umożliwia ona przygotowanie na przykład pysznej kawy latte lub cappuccino;

mieszania ciast – przyrządzona masa będzie idealnie gładka, a ciasta doskonale wypieczone;

krojenia na plastry – przygotowanie sałatki albo mizerii trwa dzięki nim krótką chwilę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Czy elementy ruchome miksera i blendera można myć w zmywarce? To wpływa na wygodę użytkowania i oszczędza nasz czas na sprzątanie po przygotowanym posiłku.

Ile obrotów na minutę wykonują noże? Aby przyrządzane potrawy miały odpowiednią konsystencję, wybierzmy blender o zróżnicowanych poziomach prędkości rozrabiania. Te, które mają większą liczbę prędkości, są bardziej funkcjonalne. Niektóre urządzenia posiadają funkcję turbo, która przyspiesza moment obrotowy.

Czy elementy zmieszczą się na półki w szafce lub szufladzie? Zestawy blenderów zwykle są bardzo kompaktowe i po złożeniu zajmują niewiele miejsca.

Jeśli kupujemy wersję podstawową, zastanówmy się, w czym będziemy miksować. Naczynie musi być wytrzymałe na ostrza tnące.

Podsumowanie

To od wymiennych końcówek będzie zależeć funkcjonalność urządzenia. Dzięki nim wielofunkcyjny blender może śmiało konkurować z wielozadaniowymi robotami kuchennymi. Wyposażenie w innowacyjne tarcze i noże tnące pozwalają na krojenie, rozdrabnianie, szatkowanie, miksowanie warzyw i owoców przy wykorzystaniu tylko jednego urządzenia.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *