Shadow

Wakacje na Węgrzech

Gdy znudziły nam się już wakacje w kraju i marzą nam się jakieś inne miejsca, to warto zastanowić się nad wakacyjnym wyjazdem na Węgry. W czasach komunistycznych był to bardzo ekskluzywny kierunek, a teraz został nieco przez wielu zapomniany. Oblegamy tłocznie Chorwację, Francję, Hiszpanię, Grecję i narażamy się tam na szereg niebezpieczeństw. Być może warto dla własnego bezpieczeństwa na jakiś czas zrezygnować z tych zagrożonych terroryzmem regionów i wybrać się właśnie nad malowniczy Balaton.

Bardzo wiele argumentów przemawia właśnie za tym, aby wybrać Węgry na wakacyjny wypoczynek. Po pierwsze jest stosunkowo blisko, po drugie jest tanio, a po trzecie i jest to argument najmocniejszy jest naprawdę bardzo pięknie. Jezioro słodkowodne Balaton zachwyci wszystkich bez wyjątku. Gdy do tego dodamy przyjaźnie nastawionych do turystów mieszkańców, pyszną kuchnię to mamy już cały obraz wspaniałych i udanych wakacji.

Kierując się z Polski nad Balaton nie wolno ominąć Budapesztu, miasta, które całe jest warte zwiedzania i podziwiania. Całe mnóstwo zabytków, kąpielisk termalnych, które usytuowane są w jaskiniach. Warto odwiedzić Park Pomników, Pałac Cudów, Oceanarium, Zamek Królewski, Pałac Budańskiego oraz udać się po zwiedzaniu na odpoczynek na Wyspę Św. Małgorzaty, gdzie można korzystać z kortów tenisowych, basenów, term, leczniczych źródeł. Można tam również podziwiać rzeźby i obrazy sławnych malarzy oraz zwiedzić ruiny Klasztoru Dominikanek. Gdy już nasycimy się stolicą, to czas wyruszać w drogę nad malowniczy Balaton, aby tam na wspaniałych plażach wypocząć i zaczerpnąć kąpieli słonecznych. Warto wiedzieć, że jest to jezioro bardzo rozległe, lecz jednocześnie płytkie. Wzdłuż jego południowego brzegu rozciąga się malownicze i majestatyczne pasmo górskie o nazwie Las Bakoński. Wokół jeziora znajdują się liczne kurorty, ośrodki wypoczynkowe, restauracje i dyskoteki.

W pobliżu jeziora znajdziemy również ciekawe zabytki, w tym majestatyczne Opactwo Benedyktynów, zabytkowy kurort Siofok, Pałac Festeticsów oraz malowniczy Park Narodowy. Znajdziemy tam całe mnóstwo rozmaitych gatunków zwierząt, ptaków i ciekawych roślin. Wygasłe wulkany wokół jeziora tworzą ciekawe i bajkowe kształty, które tworzą klimat prawdziwie bajkowy.

Wokół Balatonu są też liczne i zadbane trasy rowerowe, możemy, więc śmiało zwiedzać okolicę jednośladami i podziwiać z tej perspektywy walory okolicy.

Warto też wspomnieć, że jeziora stwarza również idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, a fale, które możemy tam spotkać są naprawdę imponujące.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *