Shadow

W czym biegać?

jaki-ubior-do-biegania

Jeśli masz już motywację i chcesz zacząć uprawiać jogging to wiedz, że już jesteś na bardzo dobrej drodze. Teraz jeszcze tylko wybierz odpowiednie do tego ubrania i możesz ruszać w trasę. Tylko właśnie… Co ubrać? Podpowiem kilka przykładowych strojów, które będą odpowiednie do uprawiana tego sportu.

Dobór odpowiedniego stroju do biegania jest oczywiście w dużym stopniu zależny od pory roku, w jakiej zdecydujemy się zacząć swój trening. Jeśli będzie to latem, możemy być pewni, że ograniczymy koszty naszego wyposażenia. Na rynku możemy znaleźć ogrom t-shirtów, kurtek, longsleeverów, spodenek, leginsów, spodni, butów, czy nawet skarpet do biegania. Jednak na jakie konkretnie się zdecydować?

Jak już wspomniałam, latem wydatek na nasz strój do biegania będzie na pewno niższy, niż zimą. Potrzebujemy zaledwie spodenek (lub leginsów) oraz zwiewnej koszulki. Nawet podczas chłodniejszych dni nogi podczas biegania wydzielają tyle ciepła, że nie musimy ich dodatkowo dogrzewać. Jeśli ochłodzi się znacznie – możemy postawić na leginsy 3/4 lub długie, ale cienkie spodnie dresowe. Porównując leginsy i spodenki dojść można do wniosku, że jest to raczej kwestia preferencji. Co prawda w spodenkach można mieć większe poczucie luzu, jednak jeśli mamy szerokie uda – leginsy zabezpieczą przed obcieraniem pachwin. Mroźną zimą możemy zakładać obcisłe leginsy, a jeszcze na to dodatkowo spodnie biegowe.

W przypadku koszulki mniej polecana jest koszulka z bawełny. Lepiej zdecydować się na koszulkę z materiału która łatwiej pozbywa się wody i szybciej schnie. Bawełna świetnie chłonie pot, przez co staje się ciężka i może nam sprawiać wrażenie chłodnego kompresu. Lepszym rozwiązaniem, szczególnie zimą są nowoczesne tkaniny syntetyczne, które nie zatrzymują potu. W chłodne dni warto zakładać kilka warstw ubrań, z których wierzchnią jest łatwo ściągnąć. Główną zasadą, którą powinno się stosować, to ubierać się w ten sposób, żeby po wyjściu na podwórko odczuwalny był lekki chłód na ciele.

Z dodatkowych akcesoriów bardzo dobrym rozwiązaniem jest w lecie czapka z daszkiem, która będzie zatrzymywać pot na czole i unikniemy jego spływania wprost do oczu. Może być stosowana chusta na ramieniu do ścierania potu i chusta, która może zostać użyta jako osłona na głowę. Zimą także warto pamiętać o czapce zimowej. Najważniejsze, by wybrać taką, która będzie dobrze przylegać do twarzy. Tutaj także warto stosować zasadę, że im zimniej tym nasza czapka powinna być cieplejsza.

Na bardzo słoneczne dni polecane jest także używanie okularów przeciwsłonecznych. Najlepszą opcją będą okulary sportowe, ponieważ one lepiej utrzymują się na nosie, przez co nas tak nie rozpraszają. Kobietom polecany do biegania jest sportowy stanik, dzięki któremu unikną bólu pleców i zniekształcenie piersi. Odnośnie butów, powinny być one lekkie, przewiewne, zapewniać odpowiednie podparcie śródstopia, a także amortyzować uderzenia w okolicy pięty i palców.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *