Shadow

Urlopy rodzicielskie dla ojca: tacierzyński i ojcowski

father-with-child-235642_960_720

Płatne dni wolne od pracy po narodzinach dziecka przysługują nie tylko matce, ale też ojcu. Często pojęcia urlop ojcowski i urlop tacierzyński są mylone. Przysługują one jednak ojcom na innych zasadach.

Dwutygodniowy urlop dla ojca

Urlop ojcowski udzielany jest na wniosek ojca, niezależnie od urlopu, z którego korzysta matka dziecka. Jego wymiar to 14 dni. Inaczej jednak niż w przypadku urlopu wypoczynkowego liczy się tu liczbę dni, ponieważ do wymiaru urlopu ojcowskiego wlicza się także soboty, niedziele i dni świąteczne. Długość tego urlopu nie zależy od liczby urodzonych podczas jednego porodu dzieci.

Do 2016 r. z urlopu ojcowskiego można było skorzystać do momentu ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. W 2016 r. ten czas wydłużył się dwukrotnie: urlop przysługuje ojcom do chwili, kiedy ich dziecko ukończy 24 miesiące życia. Ponadto urlop ojcowski można podzielić na dwie części. Mianowicie, ojciec, który przysposobił dziecko, może urlop ten wykorzystać do czasu, kiedy dziecko ukończy 7. rok życia, a jeśli w przypadku dziecka odroczony został stosunek szkolny – 10 rok życia.

Urlop „tacierzyński”

Urlop tacierzyński jest to część urlopu macierzyńskiego, który może wykorzystać ojciec dziecka, jeśli jego matka będzie chciała wrócić do pracy. Długość podstawowego urlopu macierzyńskiego, jeśli podczas porodu przyszło na świat jedno dziecko, wynosi 20 tygodni, z czego matka musi wykorzystać przynajmniej 14 tygodni. Po tym czasie może wrócić do pracy, a pozostałe 6 tygodni urlopu przekazać do wykorzystania ojcu dziecka. Aby móc skorzystać z tego urlopu, musi on być zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, ewentualnie wykonywać pracę na umowę zlecenia lub prowadzić działalność gospodarczą, w dwóch ostatnich przypadkach warunkiem jest odprowadzanie dobrowolnych składek chorobowych.

Urlop „tacierzyński” i ojcowski to dwa sposoby na to, żeby ojciec dziecka mógł spędzić z nim więcej czasu podczas pierwszych miesięcy jego życia.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *