Shadow

Uczulenie na słońce – nie dla każdego promienie są łaskawe

woman-1203467_1920

Większość z nas uwielbia słoneczko i opalanie. Niestety nie wszyscy mogą bezkarnie korzystać ze słońca, gdyż jest to dla wielu bardzo mocny czynnik alergizujący.

Jest to coraz częstsza przypadłość w naszej szerokości geograficznej, być może dlatego, że słońce świeci coraz mocniej i coraz wyższe notuje się temperatury.

Uczulenie na słońce objawia się najczęściej wiosną lub altem, gdy pierwszy raz wystawimy skórę na działanie promieni słonecznych. Skóra, która ma za mało barwnika reaguje bardzo ostro na promienie i broni się przed promieniowaniem swędzącą wysypką. U osób nadwrażliwych na słońce po pierwszym pojawieniu się takiej wysypki, występują okresowo kolejne zmiany. Krostki są swędzące i pokazują się tylko w miejscach, które były eksponowane na słońce. Gdy zauważmy u siebie taką reakcję, to należy jak najszybciej udać się do dermatologa i rozpocząć leczenie. Jest ono niestety bardzo trudne i najważniejszym etapem jest tutaj unikanie promieni słonecznych. Dostaniemy też maści, które znowelizują swędzenie i pozwolą nam szybko pozbyć się krostek.

Na przyszłość należy pamiętać o możliwości wystąpienia alergii i należy się do lata wcześniej przygotować. Przynajmniej na trzy miesiące wcześnie należy przyjmować beta- karoten w mocnej dawce. Tym prostym sposobem wzmocnimy skórę przed działaniem promieni i być może latem alergia nas ominie. Nie wychodźmy też na słońce bez kremu z wysokim filtrem. W takich przypadkach egzamin zdaje tylko najwyższy faktor. Warto łykać również wapno, które wzmocni nasz organizm i osłabi wszelkie reakcje alergiczne.

Istnieją również przypadki alergii, które są spowodowane zażywaniem jakiś leków lub ziół. Czytajmy więc latem ulotki i bądźmy ostrożni gdy przyjmujemy antybiotyki lub leki hormonalne. Pamiętajmy też o tym, że dziurawiec pod wpływem słońca staje się silnym alergenem. Zatem nie stosujmy latem balsamów czy kremów, które go zawierają.

Tego typu uczulenie ustępuje od razu po ustanie czynnika alergizującego. Czyli wystarczy zejść ze słoneczka lub też zaprzestać stosowania konkretnego leku czy kosmetyku. Zmiany skórne w tym przypadku mogą pojawić się nie tylko na skórze, która miała kontakt bezpośredni ze słońcem, ale również w miejscach zakrytych.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *