Shadow

Sposoby na back up plików

Jak zrobić back up plików?

Bezpieczeństwo prowadzanej firmy jest niezwykle ważne – i wie o tym zarówno każdy prezes dużej korporacji, jak i właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej. W obecnych czasach, gdzie informacja stanowi niezwykle cenną walutę, coraz większą uwagę zwracamy właśnie na bezpieczeństwo naszych danych elektronicznych. Sprawdzamy gdzie nasze dane są przechowywane, kto ma do nich bezpośredni i pośredni dostęp, na ile są zabezpieczone przed osobami trzecimi, oraz czy na pewno są we właściwy i odpowiedzialny sposób zabezpieczone.

Zastanówmy się, gdzie obecnie przechowywane są nasze najbardziej najwrażliwsze dane. Czy jeżeli owy dysk bądź serwer ulegnie awarii, zostanie zniszczony bądź skradziony – czy mamy wersje zapasowe naszych danych? Czy będziemy w stanie je odtworzyć? Jak przeciwdziałać takim sytuacjom i jak nie dopuścić do tego, abyśmy mogli utracić to co dla nas w firmie najważniejsze.

 

Poniżej kilka porad, w jaki sposób przygotować back up naszych danych:

1.Powierzmy bezpieczeństwo specjalistom

Najprostszym rozwiązaniem, jest oczywiście zlecenie tego zadania specjalistom od bezpieczeństwa w IT. Usługę taką świadczy między innymi T-Mobile. Pod adresem strony: biznes.t-mobile.pl możemy zapoznać się ze szczegółową ofertą. Jeżeli wybierzemy tę formą usług, wówczas mamy stu procentową pewność, że nasz back up zostanie wykonany poprawnie, a wszelkie dane będą na stałe bezpiecznie.

2.Kopia danych

Warto wykonać back up (kopię zapasową) danych, których nie możemy utracić i na których najbardziej nam zależy. Zróbmy kopię i umieśćmy ją na kilku różnych nośnikach – serwer zewnętrzny, pendrive, dysk zewnętrzny – w kilku miejscach gdzie mamy taką możliwość, z tym, że musimy w odpowiedni sposób owe dane zabezpieczyć, tak by nie dostały się w niepowołane ręce.

3. Chmura

W ostatnich czasach, tak zwana chmura, staje się na tyle popularna, iż także back up naszych danych moglibyśmy tam umieścić. Sytuacja taka sama jak powyżej – owszem, jest to dobre miejsce na back up, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że dane, których kopię chcemy zrobić, nie są to dane strategiczne naszej firmy, które nigdy nie mogą wejść w posiadanie przez osoby trzecie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *