Shadow

Sposób na alergię

Alergia to bardzo popularne schorzenie, które potrafi wyjątkowo uprzykrzyć życie osobom, u których występuje. Do najczęściej wymienianych objawów należą: katar, kaszel, łzawiące oczy, wysypka i opuchlizna. Pojawiają się one w momencie kontaktu z alergenem i nasilają, gdy ten kontakt trwa dłużej niż powinien. Co można na to poradzić?

Złe alergeny – lista najczęstszych winowajców

Najbardziej logiczną radą wydaje się unikanie alergenów. Niestety, nie jest to takie proste, zważywszy na fakt, że uczulać może niezmiernie wiele rzeczy. Od wielu z nich nie jesteśmy w stanie skutecznie się odizolować, nawet gdybyśmy chcieli. Oto najpopularniejsze:

  • Pyłki roślin

  • Roztocza

  • Sierść i naskórek zwierząt

  • Pleśń

  • Owoce

  • Białko mleka krowiego

  • Białko jaja kurzego

  • Orzechy

  • Soja

  • Skorupiaki

Nietrudno zauważyć, że alergię i wywołujące ją alergeny możemy podzielić na wziewną i pokarmową. Często obie te przypadłości idą ze sobą w parze, poważnie utrudniając funkcjonowanie choremu. Nic więc dziwnego, że poszukuje się sposobów na uniknięcie, bądź przynajmniej zminimalizowanie, przykrych dolegliwości alergicznych.

Sprzymierzeńcy w walce z alergią

O ile rezygnacja ze spożywania pokarmów, na które jesteśmy uczuleni wydaje się dość naturalnym, lecz przykrym wyrzeczeniem, nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Przykładowo, śladowe ilości orzechów można znaleźć w wielu różnych pokarmach, co tyczy się również soi. Nie istnieje także sposób na całkowite odcięcie się od kurzu, roztoczy i pyłków roślin. Co więc można zrobić, żeby pomóc sobie w tej nierównej walce i poprawić komfort życia?

Odpowiedzią rynku na potrzeby znacznej grupy konsumentów, jaką są alergicy, stały się produkty hipoalergiczne. Zacznijmy więc od wyjaśnienia czym tak naprawdę jest hipoalergiczność? Najprościej rzecz ujmując, to właściwości danego produktu, które czynią go znacznie mniej uczulającym. Dzięki temu ryzyko wystąpienia alergii znacznie spada. W wyniku badania hipoalergiczności, powstała szeroka gama specjalnych produktów. Są to między innymi: kosmetyki i środki higieniczne, tekstylia, takie jak pościele, a nawet….konkretne rasy zwierząt o niższym potencjale uczuleniowym niż pozostali przedstawiciele tego samego gatunku.

Choć produkty tworzone z myślą o alergikach stają się coraz bardziej popularne, wciąż najlepszym miejscem do ich zakupu jest specjalistyczny sklep z produktami dla alergików. Zaopatrując się w takim miejscu możemy mieć pewność o potwierdzonej hipoalergiczności towarów i ich wysokiej jakości. Rozległy i zróżnicowany asortyment sprawi, że z dużym prawdopodobieństwem znajdziemy coś, co będzie nam odpowiadać, a pomoc fachowców okaże się nieoceniona (przykładowo – mogą pomóc w obliczeniu skali hipoalergiczności danego kosmetyku!).

Nie taka alergia straszna…

Alergia to bezsprzecznie uciążliwe schorzenie, które wielokrotnie potrafi zepsuć nastrój, wprawić w rozdrażnienie i zmęczenie nieprzyjemnymi objawami. Nie jest to jednak coś, z czym nie można walczyć. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość, odpowiednie leki i produkty, które powstały w celu ułatwienia życia alergikom, a których jest obecnie wyjątkowo dużo. Wtedy żadna alergia nie będzie nam straszna!

Przeczytaj także