Shadow

Split – kierunek wakacje!

split-1272629_1280

Wakacje już coraz bliżej, czas więc pomyśleć o tym gdzie w tym roku będziemy wypoczywać z całą rodziną. Oczywiście musi być ciepłe morze, piaszczysta plaże, słoneczko, zabytki i mnóstwo ciekawych atrakcji. Jeżeli szukamy właśnie tego, a nie możemy wybrać się w egzotyczne kraje, to proponujemy piękną Chorwację. Stosunkowo blisko od naszego kraju, a atrakcji, pięknych plenerów i słońca na pewno nie zabraknie.

Gdzie zatem jechać do Chorwacji?

Idealnym miejscem na wakacje rodzinne będzie Split, który oferuje mnóstwo atrakcji i co też niezwykle ważne, jest tam port lotniczy.

Jest to miasto położone w środkowej Dalmacji, nad samym wybrzeżem Adriatyku. Szerokie piaszczyste plaże, choć miejscami również i kamieniste, jednak z malowniczymi i ustronnymi plażami pośród skał, mnóstwo romantycznych zatoczek, jaskiń, miejsc do nurkowania i odpoczywania.

Historia miasta sięga VI w. p.n.e. i miasto wówczas było w posiadaniu Greków. W wyniku najazdów przeszło potem w ręce rzymskie i do dziś dnia można zwiedzać tam pozostałości monumentalnych budowli zarówno greckich jak i rzymskich.

Można zwiedzić pozostałości muru okalającego miasta, piękną starówkę, ruiny starożytnego pałacu, klasztor i zabytkowe kościoły.

Split to duże miasto portowe, w którym regularnie kursują promy, którymi możemy się dostać do wielu innych ciekawych miejsc w Chorwacji, między innymi do Dubrownika, Zadaru czy też do Korculi.

Obok starożytnych pozostałości, które zainteresują w szczególności miłośników historii, miasto zapewnia turystom mnóstwo rozrywek kulturalnych. Są muzea, restauracje, kawiarnie, kina, galerie i mnóstwo ciekawych imprez plenerowych. Szczególnie ciekawie i oczywiście tłoczno bywa w sezonie letnim, gdy miasto przezywa rok rocznie prawdziwe najazdy turystów z całego świata.

W licznych restauracjach możemy posmakować regionalnej kuchni lub też wypróbować któryś z mocniejszych trunków, z których niewątpliwie słynie ten region.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *